Açelya Topaloğlu

Açelya Topaloğlu

Dizi Oyuncusu Açelya Topaloğlu kimdir?

Açelya Topaloğlu, 1 Ocak 1986 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarı ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi Actor Studio eğitimlerinden mezun oldu. 

2008'de başrollerinde Meltem Cumbul ve Özcan Deniz'in olduğu “Aşk Yakar” dizisinde Belda karakterini canlandırarak sinema hayatına başladı. 2010 yılında, yönetmenliğini Orhan Oğuz’un yaptığı “Arka Sokaklar” dizisinde Ahu Gözcü karakterini canlandırmıştır.

2012 yılında başrollerinde Murat Han, Gizem Karaca ve Seda Akman’ın rol aldığı “Eve Düşen Yıldırım” dizisinde rol aldı.

2014 yılında ise “Kaçak Gelinler” dizisinde başrollerini Açelya Topaloğlu, Selin Şekerci, Deniz Baysal, Furkan Andıç, Fırat Albayram ile paylaştı.

Hemen arkasından “İnadına Aşk” dizisinde başrolde Karadenizli bir kız olan “Defne” karakteriyle çok ses getirdi ve çok sayıda hayran kitlesi oluşturdu. 

“Sersefil Müzikali”, “Temel İçgüdü” ve Tersine Dünya” tiyatro oyunlarıyla tiyatro severler ile buluşan Açelya Topaloğlu, son oyunu “Kadınlar Filler ve Saireler” de Vahide Gördüm ve Yasemin Conka ile aynı sahneyi paylaştı ve birçok turneye katıldı. 
2016 yılında yarışma programı Görevimiz Komedi adlı programda Rasim Öztekin, Burak Satıbol, Bülent Emrah Parlak, Asuman Dabak, ve Zeynep Kankonde ile birlikte jüri üyeliği yaptı. Meryem dizisinde bugüne kadar hayat verdiği karakterlerden farklı bir karakter olan Derin’i hayranlarıyla buluşturdu ve çok beğenildi.

“Arkadaşlar Arasında”, “Damat Takımı” ve “Arapsaçı” sinema filmlerinde yer alan Açelya Topaloğlu; “Darısı Başımıza” dizisinde Rüya karakteri ile seyircisiyle buluştu.

Sinema
* Beni Seviyorum
* 2013 – Arkadaşlar Arasında

Televizyon
* 2008 – Aşk Yakar, rolü “Belda”
* 2010 – Arka Sokaklar, rolü “Ahu Gözcü”
* 2011 – Gece Sularında İstanbul (TV Filmi), rolü “Nihan”
* 2012 – Eve Düşen Yıldırım, rolü “Sevda”
* 2014-2015 – Kaçak Gelinler, rolü “Almilla Peker”
* 2015 – İnadına Aşk, rolü “Defne”

Tiyatro
* 2014 – Sersefil Müzikali (Volkan Severcan Tiyatrosu)

Oynadığı reklamlar
* 2013 – Ülker Teremyağ Gurme Kaymaklı-Teyzeler
* Garanti Bankası
* Koroplast
* Arçelik
* Avea

Oynadığı Klip
* 2014 – Gökhan Türkmen – Sen İstanbulsun