Abdülkerim Mahdum

Abdülkerim Mahdum

Bütün yaşamını Türk milletinin istikbaline ve geleceğine adamış olan Abdülkerim Mahdum kimdir?

Abdülkerim Mahdum 1942 yılında Afganistan’ın Cevizcan vilayeti Kızlayak kasabasında doğdu. İlk ve Orta okul eğitimini, Kızılayak'ta tamamladı. Babası Seracettin Mahdum'un vefatı üzerine ailenin bütün yükünü kendi üstlendi. Bu dönemde Afganistan’ın kuzeyinde bulunan Türk halkının ileri gelenleriyle yakın ilişkiler kurarak kendini sevdirdi. 1968 yılında halkın büyük ısrarları sonucu milletvekili olarak seçildi. 26 yaşında meclise girdi. Milletvekilliği döneminde, Afgan Kralı Zahirşah’ın en yakın adamlarından biri oldu.

Afganistan'ın başkenti Kabil’de görev yaparken Türk milletine büyük hizmetler verdi. Afgan Radyosunda, Türkmen ve Özbek dilinde ikişer saat yayın yaptırdı. Bunun yanında Afganistan’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı kuzey bölgesi için yol, köprü, okul, hastane ve baraj gibi pek çok proje hazırladı. Başkent Kabil'de eğitim alan Türk öğrencilere karşılıksız burs verilmesini sağladı. Afganistan'da Erkin Türkistan isminde bir parti kurulmasına öncülük etti.

Kral Zahir'in devrilmesi üzerine mevcut hükümet ile ilişkisini kesti. Daha sonra Türkiye'ye gelerek burada bir süre kaldı. Rusların Afganistan'ı işgal etmesi üzerine yeniden ülkesine döndü. Fakat yakalanarak cezaevine gönderildi. Hapis hayatı boyunca birçok işkence ve eziyet gördü.1980 yılında, Babrak Karmal’in yönetime gelmesiyle, genel aftan yararlanarak özgürlüğüne kavuştu. Kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte Pakistan'a yerleşti. Bu topraklarda Türk asıllı mücahitlerin, çok büyük haksızlıklara uğradığını görünce siyasi bir parti kurmaya karar verdi. 

1980 yılında Türk Partisi'ni kurdu. Afganistan'dan gelen tüm Türk mücahitlerini silahlanmasına yardımcı oldu. Kardeşi Mennan Mahdum’u da bizzat silahlandırarak, Ruslara karşı savaşmaya yolladı. Daha sonra Türkiye yöneticilerine, Afganistan Türkleri adına dilekçe yazarak, Türkiye'ye yerleşme talebinde bulundu. Dönemin Cumhurbaşkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından dilekçesi onaylandı. 1982 yılında, Afganistan’da yaşayan tüm Türk boylarından toplam 4 bin 500 kişi ile Türkiye'ye geldi. Geri dönerek Türkistan Partisi'nin başını dönmeyi düşündü. Fakat can güvenliği gerekçesiyle geri dönmesine izin verilmedi. Günümüzde Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde hayatına devam etmektedir. Bütün yaşamını Türk milletine hizmet ederek harcamıştır.