Abdürrahim Albayrak

Abdürrahim Albayrak

İş adamı Abdürrahim Albayrak kimdir?

Abdürrahim Albayrak, 1954'de Rize’de hayata gözlerini açtı. İlkokulu Rize'de okudu. Babası 1968 yılında Almanya’ya çalışmaya yalnız gitti, birkaç sene sonra dönerek bir bakkal dükkan açtı. Abdürrahim Albayrak, hem okula gitti hem de okul çıkışı ve tatil günlerinde babasının yanında bakkal dükkanında satış yapıp, briket atölyesinde briket kesti. Aynı zamanda simit ve kestane sattı. İşleri iyi gitmeyince babası yeniden 1972 yılında Almanya’ya gitti. Giderken de yanında oğlu Abdürrahim Albayrak’ı da götürdü. Abdürrahim Albayrak Almanya'nın Frankfurt kentinde babasının yanında 16 ay inşaatlarda çalıştı. Hafta sonları da badana, tamirat işleri yapıyordu.

Almanya'da çalıştığı 16 ay sonunda 1974 yılında, Abdürrahim Albayrak, askerliğini yapmak için Türkiye'ye döndü. Adana’da Jandarma Bölge Komutanı’nın şoförü olarak askerliğini yaptı. Askerlik görevi bitince de Almanya'da çalışarak biriktirdiği para ile bir minibüs alarak Rize'de minibüs şöförlüğü yapmaya başladı. Daha sonra İstanbul'a taşınarak yüzde 40'ı Rizeli olan Habibler Köyü'ne yerleşerek Edirnekapı-Habibler hattında minibüs şöförlüğü yapmaya başladı.

Abdürrahim Albayrak, bir yıl sonra kazandıklarının üstüne babasının Almanya’dan gönderdiği parayla ikinci minibüsünü aldı. Sonra da üçüncü, derken dördüncü minibüs geldi ve o hattaki en fazla minibüse sahip kişi oldu. 1977 yılında Altur’u kurdu.

1978 yılında bir gün bir iş adamı gelip “Fabrika servisi çeker misin?” dedi. “Yaparım” dedi. Böylelikle fabrika servisi işine başladı. Tüe'nin en büyük 'servis taşımacılığı' filolarından biri olan Altur'un sahibi oldu. Bugün 8 bin araçlık filosuyla 100 bin çalışana personel taşıma hizmeti vermektedir.

Abdürrahim Albayrak, 2000-2001 tarihleri arasında Galatasaray Spor Kulübü yönetim kurulu üyeliği yaptı. Galatasaray'da yöneticilik yaptığı bir yıla yakın süre içinde televizyon ekranlarında heyecanlı hareketleri ile büyük küçük herkesin dikkatini çekti.

25 Ekim 2014 yılında Galatasaray Lisesinde yapılan Galatasaray olağanüstü kongresinde yeni başkan seçilen Duygun Yarsuvat’un ekibinde yer aldı. Futbol komitesinin başkanı Albayrak'a aynı zamanda 'Başkan Yardımcılığı' görevi verildi.