Abdurrahman  Çaycı

Abdurrahman Çaycı

927 yılında, Süphan ile Nemrut dağları arasında kurulmuş olan Bitlis iline bağlı Ahlat ilçesinde dünyaya gelen Abdurrahman Çaycı, 18 Haziran 2015 tarihinde hayatını kaybetti.

1927 yılında Bitlis'in Ahlat ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kastamonu, lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. İsviçre’nin Neuchatel Üniversitesi’nde “La Question Tunisienne et La Politique Ottomane” konulu tezi ile doktorasını tamamladı. 1968’de doçent, 1975’de de profesör unvanını aldı.

Kayseri Lisesi müdür yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, İsviçre Bölgesi Kültür Ataşe ve Müfettiş Yardımcılığı, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Kurucu Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanlığı, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kurucu Dekanı görevlerinde bulundu. TRT Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yaptı. Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitisü Müdürü iken emekliye ayrıldı. 1983-2001 yılları arasında Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Üyeliği yaptı. 

Prof. Dr. Abdurrahman Çaycı'nın “La Question Tunisienne et La Politique Ottomane” ve “Büyük Sahra’da Türk-Fransız Rekabeti” isimli eserleri Arapça’ya tercüme edildi. 

18 Haziran 2015 tarihinde hayatını kaybeden Çaycı, 19 Haziran 2015 Cuma gününde de Güzelbahçe Merkez Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından İzmir Narlıdere Mezarlığı’na defnedildi.