Adam Weishaupt

Adam Weishaupt

İllüminati örgütünün kurucus olan Adam Weishaupt 6 Şubat 1748 tarihinde Almanya'nın Bavyera eyaletinde doğdu. Kurduğu cemiyetin varlığının bu güne kadar devam ettiği ileri sürülmektedir.

Adam Weishaupt 6 Şubat 1748 tarihinde Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nin Ingolstadt şehrinde doğdu. 5 yaşındayken babasını kaybetti. Bunun üzerine vakftiz babası olan aynı zamanda Ingolstadt Üniversitesi'nde hukuk profesörlüğü yapan Johann Adam von Ickstatt'ın yanında kaldı. Weishaupt 7 yaşında öğrenim hayatına başladı. Ingolstadt Üniversitesi'nde hukuk alanında eğitim gördü ve bu alanda doktora yaptı.

1 Mayıs 1776'da İlluminati örgütünü kurdu. Fakat cemiyetin yaptığı çalışmalar sebebiyle yönetim tarafından etkinlikleri yasaklanarak Bavyera eyaletinden kovuldu. Adam Weishaupt 18 Kasım 1830 tarihinde Thüringen Eyaleti'nin Gotha şehrinde hayatını kaybetti. Kurucusu olduğu İlluminati örgütü tüm monarşik yönetimlerin ve dinlerin ortadan kaldırılmasını amaçlamıştır. Cemiyetin varlığının bu güne kadar devam ettirdiği ileri sürülmektedir.