Ahmet Özsoy

Ahmet Özsoy

Darbe'nin püskürtülmesinde önemli rol oynayan isimlerden biri olan Ahmet Özsoy cumtacı askerlerin makineli tüfekli saldırısında şehit oldu.

15 Temmuz gecesi darbeci askerler Ankara’da bulunan TÜRKSAT Kampüsü’nü ele geçirip yayınları durdurmak üzere harekete geçti. Burada görevli bulunan sorumlu personel Ahmet Özsoy, darbecilerin planlarını engelledi. Tesislerden sorumlu olan 49 yaşındaki Özsoy, TRT'ye el konulduğu haberini alması üzerine yanındaki personelle birlikte 2 kepçe ve 1 itfaiye aracı ile Konya sapağındaki TÜRKSAT’a giden yolu kapattı.

Bu kez helikopterle TÜRKSAT’a ulaşan darbeci askerler, TRT hariç bütün yayınların kapatılması istedi. Fakat tecrübeli olan ekip, bu işlemi yaklaşık bir saat boyunca engelledi. Darbeciler oyalandıklarını anlayınca tesisi boşaltarak büyük çanak antene zarar verdi ancak yayınları kesmeyi başaramadı.

01.55 sıralarında TÜRKSAT’a baskın düzenleyen darbecileri kontrol etmek için tesislere dönen Özsoy ve ekibi, kurumun girişinde makineli silahlarla tarandı. Ahmet Özsoy, arkadaşı Ali Karslı ile birlikte içerisinde bulunduğu araçta şehit oldu.

Darbe'nin püskürtülmesinde önemli rol oynayan isimlerden biri olan Ahmet Özsoy, 24 ve 25 yaşlarında iki çocuk babasıydı.

Şehidin cenazesi 17 Temmuz’da Ankara’da defnedildi.

Özsoy’un ismi Denizli ve Afyonkarahisar’da bir ortaokula, Ankara Keçiören’de bir Anadolu imam hatip lisesine, İzmir Aliağa’da bir imam hatip ortaokuluna verildi.