Ahmet Berat Çonkar

Ahmet Berat Çonkar

Siyasetçi Ahmet Berat Çonkar kimdir?

Ahmet Berat Çonkar, 1976 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Babasının ismi İsmet, annesinin ismi Leyla'dır. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara’da Hazar İlkokulu ve Özel Muradiye Koleji’nde bitirdi. Türkiye 42.'si olarak kazandığı Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. ABD Miami Üniversitesinde İşletme yüksek lisansı yaptı. İstanbul’da özel sektörde Dış Ticaret Müdürü olarak çalıştı. 

2002'de merkezi New York’ta bulunan finans, global ödemeler ve seyahat hizmetleri sahasında faaliyet gösteren American Express firmasının Miami’de bulunan, Latin Amerika ve Karayipler Genel Merkezi'nde Yeni İş Geliştirme Uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2005-2007 tarihleri arasında aynı firmanın Kurumsal Hizmetler grubunda, Karayip Adaları Bölgesi'nden sorumlu Uluslararası Satış ve Yeni İş Geliştirme Müdürü olarak görev aldı.

2007 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde İstanbul 1. Bölge 17. sıradan milletvekili adayı oldu. Seçimlerden sonra 2 yıl süre ile Ekonomi ve Dış Politika alanında Başbakan Danışmanı olarak görev yaptı. Bu süreçte Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'ni, Oxford Üniversitesi Türk Diplomat Eğitim Programı'nı ve Ankara Üniversitesi Avrupa Birliği Uzmanlık Programı’nı (ATAUM) bitirdi. 2009 - 2011 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Dışişleri Danışmanı olarak görev yaptı. Başbakan’ın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın çok sayıda yurt dışı ve yurt içi seyahatlerinde kendilerine eşlik etti ve üst düzey diplomatik görüşme ve kabüllerinde hazır bulundu. TBMM Başkanı’nın tüm dış ilişkiler ve parlamenter diplomasi çalışmalarının planlanması, organizasyonu ve yürütülmesinde görev üstlendi.

2011 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde İstanbul 1. Bölge'den milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Üyesi ve NATOPA Türk Grubu üyesi oldu. Ak Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Kolombiya Dostluk Grubu Başkanlığı ve Almanya Dostluk Grubu Başkan Yardımcılığı görevlerinde yer aldı.

16 Ekim 2014 tarihinde TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olan Ahmet Berat Çonkar, Türk-Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanlığı görevini de sürdürmektedir.

İyi derecede İngilizce ve orta düzeyde İspanyolca bilen Ahmet Berat Çonkar, evli ve üç çocuk babasıdır.