Ahmet Ertegün

Ahmet Ertegün

İş Adamı Ahmet Ertegün kimdir?

Ahmet Ertegün, 1923 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İsviçre, Paris ve İngiltere’de görevlerde bulunan babasının, Ertegün 12 yaşındayken Washington’a Türkiye Büyükelçisi olarak atanmasıyla Amerika’ya taşındılar.

14 yaşındayken annesi ona Cootie Williams’ın enstrümantel ‘West End Blues’ albümünü ve onu çalabileceği bir makina aldı. Ahmet Ertegün müzik çalarken kendi yazdığı sözleri mikrofokuyordu ve abisi Nasuhi Ertegün (26 kasım1917– 15 nisan 1989) ile birlikte odalarında sevdikleri müzikleri dinleyerek uykuya dalıyorlardı. İki kardeş kısa süre sonra Duke Ellington, Lena Horne ve Jelly Roll Morton gibi sanatçılarla ile arkadaşlık kurdu.

1944 yılında babası vefat etti ve önce Arlington Ulusal Mezarlığı’na (Arlington National Cemetery) gömüldü, 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra ise türkiye’ye getirildi. Kısa zaman sonra ailesi Türkiye’ye dönmesine rağmen Ahmet Ertegün ve abisi Amerika’da kaldılar. Georgetown Üniversitesi'nde okuduğu sırada aile üyelerinin teklif ettiği işleri de redderek kasetçilik işine atıldı. Mezuniyetinden sonra, Quality Radio Repair Shop ( sonraki adıyla Waxie Maxie) adındaki aynı zamanda kaset satışı da yapan bir radyo tamir dükkanının sahibi, Max Silverman’la tanıştı. Bir süre sonra radyo programı yapmaya başlayan Silverman’ın programına, yeni sanatçılar çıkıyor ve kasetleri yayınlanıyordu. Silverman’la arkadaş olan Ahmet Ertegün, bu sayede hem onlarla tanıştı hem de dinleyicilerin kimlerin müziklerini neden satın aldıklarını anladı.

1946 yılında Silverman’ın desteğiyle, dişçi arkadaşı Herb Abramson’la birlikte, gospel müzik için Jubilee ve jazz, R&B için Quality etiketleriyle, kendi plak şirketlerini kurdular. Satmayan birkaç kaset kaydettikten sonra Silverman’ın parasal desteğini geri çekmesi üzerine, şirketin devamı için Abramson, Jubilee etiketini 2.500 dolara sattı. Babasının arkadaşlarından hiçbirini ikna edemeyen Ahmet Ertegün ise en sonunda aile dişçileri Dr. Vahdi Sabit’ten istekte bulundu. Evini ipotekleyen Sabit'in 10.000 dolar koymasıyla Pacific Jazz isimli şirketten esinlenerek ismi konulan Atlantic Records, eylül 1947 yılında New York’da kurulmuş oldu. İlk olarak 21 kasım 1947 tarihinde Harlemaires’in ‘The Rose of the Rio Grande’ albümü kaydedildi. Nisan 1949’da Atlantic Records’un ilk büyük hiti, Stick McGhee'nin ‘Drinkin' Wine Sop-Dee-O-Dee’ şarkısı oldu. 1955’de Atlantic Records, Elvis Presley’nin kontratı için Albay Tom Parker’a 25,000 dolar teklif etti fakat kontrat RCA’a satıldı.

Daha önce 3 Grammy Ödülü kazanmış olan Ertegün, 2006 Grammy Ödül Töreni'nde müzik dünyasına büyük emeği geçen kişiler için ilk kez verilmeye başlanan, Onur Ödülü'ne layık görüldü. Ahmet Ertegün, ödülünü alırken tek bir cümle kurdu:

Rolling Stones konserinde kafasını çarpması sonrası 29 ekim 2006 yılında hastaneye kaldırılan Ahmet Ertegün, 14 Aralık 2006 yılında hayatını kaybetti.