Ahmet Haluk Koç

Ahmet Haluk Koç

Ahmet Haluk Koç kimdir?

1954 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babasının ismi Salih Zeki, annesinin ismi Nezahat’tır. Galatasaray Lisesi’ni 1973 senesinde bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni tamamladı. İç Hastalıkları Uzmanlığını ve Hematoloji Yan Dal Uzmanlığını, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ile Hematoloji Bilim Dalı’nda bitirdi. 1990 senesinde Doçent, 1996 senesinde Profesör ünvanını aldı. 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hematoloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev üstlendi. Türk Hematoloji Derneği Genel Sekreterliği ve Kemik İliği Transplantasyonu Alt Grup Başkanlığı görevlerini devam ettirdi. Avrupa Kan ve Kemik İliği Transplantasyonu Kongre Başkanlığı yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında, 200’ün üzerinde yazısı yayınlandı. 

2000-2002 senelerinde CHP Parti Meclisi ve MYK üyelikleri ile Kasım 2002 senesine kadar CHP Sağlık Komisyonu Koordinatörlüğü görevini üstlendi. 22. , 23. ve 24. Dönem Samsun Milletvekili, 25. ve 26. Dönemde Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 22’nci Dönemde TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi, 2002 - 2007 seneleri arasında CHP Grup Başkanvekili görevlerinde hizmet verdi. 

23. 24.25.26.’ıncı Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi; Temmuz 2012 – Ocak 2016 seneleri arasında Parti Sözcülüğü görevini yapan Ahmet Haluk Koç, halen CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini devam ettirmektedir. 

Fransızca ve İngilizce eğitimi bulunan Ahmet Haluk Koç, evli ve iki çocuk babasıdır.