5. TYT SINAVI
BAŞLADI GİRİŞ İÇİN
TIKLAYIN

Ahmet Muhip Dranas

Ahmet Muhip Dranas

Şair ve Yazar Ahmet Muhip Dranas kimdir?

Ahmet Muhip Dranas, 1909 yılında Sinop'un Salı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Sinop’ta bitirdi. Babası Ankara’da askeri fabrikalarda çalışmaya başlayınca, Ankara’ya gelerek, öğretmenleri arasında Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın da bulunduğu Ankara Erkek Lisesi’nden 1930 yılında mezun oldu. 

1930-1935 seneleri arasında Ankara’da Hakimiyet-i Milliye gazetesinde çalıştı. Ankara ÜniversitesiHukuk Fakültesi’ne girdi ama 2 sene sonra eğitimi bıraktı. İstanbul’a gitti. Güzel Sanatlar Akademisi’nde kitaplık müdürü oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi Müdür Yardımcılığı görevine getirildi.

1938 yılında Ankara’ya döndü. 1942 yılına kadar Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınları’nın yönetmenliği yaptı. 1939 yılında Ağrı dolaylarında askerlik görevini tamamladı. 1946′da Ankara'da Çocuk Esirgeme Kurumu yayın müdürü oldu. 1957′de aynıde 1960 yılına kadar Yayın Müdürlüğü’ne atandı. 1949′dan başlayarak Zafer gazetesinde köşe yazıları yazdı. Bu arada yaptığı politikaya girme denemeleri başarılı olmadı. Birkaç kez DP'den milletvekili adayı olduysa da seçilemedi.

1966 ve 1972 seneleri arasında Türkiye İş Bankası yönetim kurulu üyeliği, Devlet Tiyatrosu Edebi Kurul Başkanlığı gibi üst düzey bürokratik görevler yaptı.

İlk şiiri “Bir Kadına” 1926′da “Muhip Atalay” imzasıyla Milli Mecmua’da yayınlandı. Çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleri, 1974 yılında İş Bankası Kültür Yayınları arasında, "Şiirler" adı ile çıktı. Ayrıca "Kırık Saz" adlı eseri de çıkmıştır. Tiyatro eserleri, tercüme ve adapteleri, incelemeleri ve makaleleri de vardır. Tevfik Fikret’in 62 şiirini günümüz Türkçe’sine çevirdi.

Ahmet Muhip Dranas, Cahit Sıtkı Tarancı ile şiirde ahenge ve sese önem vermişlerdir. Örneğin Kar şiirinde Ahmet Muhip sesi ön plana çıkarırken Olvido adlı şiirinde ne sesi anlama ne de anlamı sese baskın kılmıştır.

Ahmet Muhip Dranas’ın şiiri biçim bakımından kendinden öncekilere benzerse de dil ye imge bakımından onlardan çok farklıdır. Bu kalıplar içinde kalarak Türk şiirine değişik bir anlatım, taze bir ses ve ahenk getiren şair, çağın sorunlarına karşı ilgisizdir. Süsten arınmış söyleyişi, yalın ve sade dili, şiir sezgisi ve şiir kurma gücüyle içindeki duyguları yansıtmağa, güzel günlerin anılarını tazelemeğe, bunlarda bir yaşama sevinci bulmağa çalışır. Dranas'ın insan hakkındaki görüşü karamsardır. bütün şiirlerinin özü sevmek, yaşamak ve ölüm kavramlarıdır denebilir.

Şiirlerinde hüzün ve umutsuzluk da vardır. Fahriye Abla, Serenad, Olvido adlı şiirleri çok tanınmıştır.

Ahmet Muhip Dranas, 1941 yılında Münire Dıranas ile evlendi. Çocukları yoktur.

Ahmet Muhip Dranas, 21 Haziran 1980 tarihinde 71 yaşında Ankara’da hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Sinop'un Salı köyünde gömüldü.

"Fahriye Abla" 1984 yılında Yavuz Turgul tarafından filme çekildi; başrolü Müjde Ar oynadı.

Eserler : 
Oyun : 
1947 - Gölgeler 
1947 - Çıkmaz (O Böyle İstemezdi’nin ilk yazımı) 
1948 - O Böyle İstemezdi 
1977 - Oyunlar (Gölgeler ve Çıkmaz bir arada) 
Bitmez Tükenmez Can Sıkıntısı
Büyük Olsun
Atlıkarınca
Olvido
Kar

Şiirler :
Şiirler (1974) 
Kırık Saz (1975 T. Fikret'ten) 
Fahriye Abla
Rüzgar