Ahmet Oktay

Ahmet Oktay

Gazeteci, yazar ve şair Ahmet Oktay kimdir?

21 Ocak 1933 tarihinde Ankara’da doğmuştur.

Asıl adı Ahmet Oktay Börtecene olan yazar, soyadını kullanmamıştır.

Yazmaya ortaokul sıralarında başlayan Ahmet Oktay, öğrenimini lisede yarım bırakarak çalışmaya başlamıştır.

İlk şiiri 1949-1950 yılları arasında Gerçek dergisinde yayımlandı.

1950’li yıllarda Mavi Hareketi içinde yer alan yazar, aynı isimdeki dergide yazıları ve şiirleriyle etkin bir rol oynadı.

1931 senesinde, Yeni İstanbul gazetesinin Ankara bürosunda “parlamento muhabiri” olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde ve TRT Haber Merkezi’nde muhabirlik ve haber müdürlüğü yaptıktan sonra 1982’de TRT’den emekli oldu.

Bir süre Milliyet gazetesinde çalışmaya devam eden Ahmet Oktay, 1993 senesinde görevinden ayrılarak kendini tamamen yazmaya verdi.

İlk şiirlerinde Ahmed Arif şiirinden etkilendiği izlenimi veren Ahmet Oktay, 1960’lardan sonra toplumcu gerçekçi bir yaklaşımla İkinci Yeni’ye doğru yöneldi.

Şiirlerinde destansı bir söyleyiş kullanan Ahmet Oktay, zengin kelime dağarcığıyla kendini hemen belli eden bir kaleme sahipti.

Şiir kitapları arasında “Yol Üstündeki Semender”, Behçet Necatigil Şiir Ödülü almasının da ötesinde,  içerdiği şiir isimleriyle de önem kazanmıştır. Her bir şiirinde intihar etmiş bir şairi şiire dönüştüren yazar, o şairin biçemiyle kendi biçeminin karışımı bir eser ortaya koymuştur.

Ahmet Oktay, 3 Mart 2016 tarihinde 83 yaşındayken yaşamını yitirdi.

ŞİİRLERİ:

Gölgeleri Kullanmak, Her Yüz Bir Öykü Yazar, Dr. Kaligari’nin Dönüşü, Sürgün, Sürdürülen Bir Şarkının Tarihi, Kara Bir Zamana Alınlık, Yol Üstündeki Semender, Ağıtlar ve Övgüler, Bir Sanrı İçin Gece Müziği, Toplu Şiirler, Gözüm Seğirdi Vakitten, Söz Acıda Sınandı, Az Kaldı Kışa, Hayalete Övgü