Ahmet Türk

Ahmet Türk

Ahmet Türk 2 Temmuz 1942 tarihinde Mardin'de doğdu. Politik yaşamı boyunca Demokratik Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Sosyaldemokrat Halkçı Parti ve Demokratik Toplum Partisi gibi pek çok siyasi kuruluş içerisinde yer aldı.

Ahmet Türk 2 Temmuz 1942 tarihinde Mardin'de doğdu. Lise mezunu olan Türk 1973 yılında Demokratik Parti’den Mardin milletvekilli seçildi. 1974'de Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçerek görevini sürdürdü. Daha sonra Sosyaldemokrat Halkçı Parti içerisinde yer aldı. 1989 yılında yaşanan Paris’teki Kürt Konferansı’na katıldığı gerekçesiyle partiden ihraç edildi. 1990 senesinde HEP'in kurulmasında öncü oldu. Ayrıca HADEP ve DEHAP yönetiminde çalışmalarda bulundu. 

22 Temmuz 2007 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde Mardin Bağımsız Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Öte yandan Demokratik Toplum Partisi'nin genel başkanlık görevini yürüttü. DTP, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca, milletvekilliği düşürüldü. Bunun yanında Ahmet Türk'e 2013 yılında silahlı terör örgütüne üye olmak, silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçlamalarıyla 7 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştır.