Alain Badiou

Alain Badiou

Fransız felsefeci, düşünür Alain Badiou kimdir?

Alain Badiou, 17 Ocak 1937 tarihinde Rabat-Fas’ta dünyaya gelmiştir.

Badiou, Sorbonne’de 1956-1961 yılları arasında kurs almıştır. Bu kursun yanı sıra ENS’de felsefeci olmak üzere resmi eğitim almıştır. Her zaman matematiğe yönelik ilgisi olan Badiou, çok genç yaşlarda siyasal alanda etkili oldu. SFIO Sosyalist Parti’nin bir uzantısı olan Birleşik Sosyalist Parti’nin kurucularındandı. Birleşik Sosyalist Parti, özellikle Cezayir’in sömürge olmaktan kurtarılması için etkin bir mücadele içindeydi.

İlk romanı Almagestes’i 1964’te yazan Badiou, 1967’de Louis Althusser tarafından oluşturulan ve Jacques Lacan’ın etkisinde hızla büyüyen bir çalışma gurubuna katıldı.

1968 senesinin Mayıs’ında yaşanan öğrenci ayaklanmaları Badiou’nun aşırı sola geçmesine neden oldu ve aşırı radikal komünist, Maoist gruplara katıldı.

1969 senesinde Paris Üniversitesi’ne girdi.

1980’lerde hem Althusser’ci Marksizm hem de Lacan’cı Psikanaliz düşüşe geçince, Badiou, 1982’de Théorie du Sujet’i ve 1989’da en büyük eseri Being and Event gibi daha teknik ve soyut felsefe çalışmalarını yayınladı.

ENS’deki şimdiki pozisyonunu 1999’da aldı.

ALAİN BADİO’NUN TÜRKÇE YAYINLANAN ESERLERİNDEN BİRKAÇI:

Etik: Kötülük Kavrayışı Üzerine Bir Deneme, Felsefe İçin Manifesto, Sonsuz Düşünce, Felsefe ile Politika Arasındaki Gizli İlişki, Yüzyıl, Tarihin Uyanışı, Deleuzecü Siyaset Diye Bir Şey Var Mı?