Alanis Morissette

Alanis Morissette

Şarkıcı Alanis Morissette kimdir?

Alanis Morissette, 1 Haziran 1974 yılında Kanada’da dünyaya geldi. Piyano dersleriyle müziğe başlayan şarkıcının ekranlarda göründüğü ilk deneyimi, çocukluk yıllarında, Nickelodeon'un "You Can't Do That On Television” isimli programında oldu. Morissette, showdan kazandığı parayla, 10 yaşında, Kanada’da büyük ilgi gören “Fade Stay With Me ve Find The Right Man şarkılarından oluşan ilk single’ını kaydetti.

1991 yılında ise ilk albümü “Alanis”i çıkardı. Kanada’da büyük ilgi gören albüm, sanatçıya bir de ödül kazandırdı. Ancak albümün başarısı Kanada dışına çıkmayınca, Alanis bu kez yeni albümü “Now Is The Time” için kolları sıvadı. 1992 yılında çıkarttığı bu albümden de beklediği sonucu alamadığı için, Los Angeles’a taşındı. Madonna’nın da albümlerini hazırlamış ünlü prodüktör Glen Ballard’la tanışması, Alanis Morissette için dönüm noktası oldu. 1994’te tanışan ikili, Alanis’in yeni albümü Jagged Little Pill’i 1995 yılında çıkardılar.

Daha önce yayınladığı pop albümlerinden çok farklıydı. Sert, protesto, keskin ve kayalıktı. Albüm dünyaya 33 milyondan fazla satış yaparak başarıya ulaştı ve en çok satan albüm oldu. Bu başarı, alanında prestijli Amerikan müziği ödülü olan Grammy ödülünü kazanan üç kategoriye imza attı.

Yeni dünya, şarkılarında kendisini ifade etmeyi seven, yaşadıklarını anlatan ve şarkı sözleriyle düşündürtmeyi seven bu öfkeli kıza kollarını açmıştı artık. Öfkeliydi çünkü albümden çıkardığı ilk 45’lik “You Oughta Know”, onu aldatan eski erkek arkadaşına yazılmıştı ve sözleri oldukça keskin ifadelerle doluydu. Jagged Little Pill albümünde yer alan “Hand In My Pocket”, “You Learn”,” Ironic”, “Head Over Feet” ve “Forgiven”, 1995 yılında, radyoların playlistlerinde en çok çalınan diğer şarkılar oldu.

Albüm satışlarının ulaştığı nokta, onu tüm zamanların en çok satış yapmış kadın vokali yapsa da, Alanis, medyanın ilgisinden çabuk sıkıldı. Bu nedenle Hindistan’a gitti ve orda bulunduğu süre içinde ruhunu dinlendirdiğini söyleyerek, yeni albümü “Supposed Former Infatuation Junkie” için enerji topladı. 1998’;de yayınladığı yeni albümün başarısı ilkörkemli olmasa da, sanatçı City Of Angels filminin soundtrack albümünde de kullanılmış olan Uninvited isimli çalışmasıyla Grammyödülü aldı. Hindistan’a olan sevgisini yansıttığı Thank You ise, Alanis’in en çok sevilen 45’liklerinden biri oldu. Albümü için dünya turuna çıkan Alanis’in konser verdiği ülkelerden biri de Türkiye oldu. Sanatçı 22 Temmuz 2000 yılında Türk hayranlarıyla Park Orman’da buluştu.

“Alanis Unplugged”’i 2002’de kaydettiği Under Rug Swept albümü takip etti. Bu albümüyle en iyi prodüktör dalında Juno ödülü alan sanatçı için albümden çıkan ilk hit Hands Clean bile beklediği sonucu vermedi ve albümün satışları 5 milyon sınırında kaldı. Konser performanslarından oluşan Feast On Scraps DVD’si, onun daha önceki albümlerinde yer almayan, “Purgatorying” şarkısını da içeriyordu.

Alanis Morissette’ın, Kanadalı aktör Ryan Reynolds’la tanışması yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Zira Morrisette Reynolds’la evlendi ve 2004 yılında çıkardığı So-Called Chaos albümünü ünlü aktöre adadı. So-Called Chaos, diğer albümlerinden stil ve müzikal yapı olarak büyük farklar gösteriyordu. Daha olgun ve sakin bir ruh halinin yansımalarının görüldüğü albüm, tipik Alanis çizgisine göre oldukça yumuşak bulundu.

2005 yılında Narnia Günlükleri filmine yaptığı "Wunderkind" şarkısıyla Altın Küre'ye aday olan sanatçı Jagged Little Pill 'in 10. yılı anısına akustik versiyonunu çıkardı.2005’in sonlarına doğru "The Collection" adlı "Best of" albümünü çıkardı ve ünlü Seal şarkısı "Crazy"ye yaptığı cover büyük ilgi gördü.

“Vajina Monologları” isimli tiyatro oyununda da rol alan sanatçı, popüler dizi Nip Tuck’ın 3 bölümünde oynamıştır.

2008 yılında 7. stüdyo albümü Flavors of Entanglement'ı çıkartan sanatçı, 2008 sonunda Not as We adlı single çalışmasını piyasaya sürmüş, en son 2009 yılında Weeds adlı T.V. dizisinde Dr. Audra Kitson karakterini canlandırmıştır.