Aldrin Edwin Eugene

Aldrin Edwin Eugene

Aldrin Edwin Eugene kimdir?

Aldrin Edwin Eugene, 1930 yılında New Jersey'de dünyaya geldi. Lise eğitimini Montclair'de bitirdikten sonra askeri okula girdi. 1951 yılında, okulundan üçüncülükle mezun olmasının ardından, teğmen rütbesi ile Kore Savaşı'nda jet pilotu olarak görevlendirildi. Savaşın ardından ABD'de ve Almanya'da hava saldırısı eğitmeni olarak görev aldı. Sonraki yıllarda Massachusetts Institute of Technology'de doktorasını tamamladı ve bu okuldan ayrılarak tekrar hava kuvvetlerine döndü.

Ekim 1963 yılında NASA'nın astronot kadrosuna seçildi ve 11 Kasım 1996'da Gemini 12 projesi kapsamında uzaya çıktı. 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 görevi kapsamında Ay'a ayak basan Aldrin, Ay'a ilk ayak basanın kendisi olmak istediğini belirtmiş olmasına rağmen, bu tarihi an için seçilmeyi başaramadı ve şanslı kişi Neil Armstrong oldu. Görevin sorunsuz bitirdikten sonra ekip dünyaya döndü.

Aldrin, Mart 1972 yılında 21 sene boyunca görev yaptığı NASA'dan ayrıldı ve tekrar hava kuvvetlerinin yönetim kadrosuna döndü. Fakat kariyeri kişisel problemlerden dolayı devam edemedi. Otobiyografisi olan Return to Earth'te, NASA'daki kariyerini takip eden yıllarda klinik depresyon ve alkolizm ile mücadele ettiği belirtilmiştir.

Aldrin Edwin Eugene, NASA ve ordudaki görevlerinden ayrılmasının ardından özel sektörde danışman olarak çalıştı. NASA tarafından Ay'daki bir kratere ve 6470 numaralı göktaşına onun adı verildi.