Alessandro Volta

Alessandro Volta

Alessandro Volta ilk pili icat eden İtalyan fizikçidir.

Tam adı Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta’dır. Rus asıllı İtalyan fizikçi olan Alessandro Volta 18 Şubat 1745 tarihinde doğdu. 1774 yılında, İtalya’nın kuzeyindeki Como şehrinde Kraliyet Okulu’nda fizik profesörü olarak çalışmaya başladı. 1779'da Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörü oldu. 

Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti. İnsanların bu gücü kontrol altına alarak, düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeleri ve bir bilgi olarak ortaya koymaları ancak 19. yüzyılda gerçekleşebilmiştir.

Volta kas hücrelerinin yapısındaki metal iyonlarının ve içerisindeki sıvının elektrik içerdiğini keşfetti. Daha sonra bu mantıkla ilerleyerek tuzlu su çözeltisinin iki ayrı uç kısmına çinkoyu yerleştirmiş ve elektrik akımını elde etmiştir. 1801 yılında gerçekleşen bu keşif Volta Pili olarak bilinmektedir. Volta, 1774 yılında statik elektrik ürettiği bir cihaz olan ilk buluşu electrophorus tasarlamıştır.

Alessandro Volta 5 Mart 1827 tarihinde 82 yaşındayken ölmüştür. Ölümünün ardından elektrik ve elektriği depolama yani pil alanında yapılan gelişmelerde onun temelini attığı bu keşifin değeri çok daha iyi anlaşılmış ve anısına elektrik gerilim birimine “Volt” adı verilmiştir.

1801 yılında Alessandro Volta, yaptığı ilk pille ilgili ayrıntıları ve bilgileri yayınladı. Volta pili belirli çözeltilerle metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu. John Frederick Daniell gibi bilim adamları, elektrot yapımında farklı gereçler kullanarak Volta’nın tasarımını geliştirdiler. Günümüzün pilleri de aynı temel tasarıma dayanmakta, ancak yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır.

Ayrıca Volta'nın sınır bilimle (görünmezlik, ışınlanma vb.) ilgili çalışmaları da mevcuttur. Elektrik konusunda en önemli gelişmelerin, 1801 yılında Volta tarafından ilk pilin (bataryanın) keşfiyle başladığı bir gerçektir. Söz konusu batarya, ilk devamlı ve güvenilir elektrik kaynağı olmak niteliğiyle, öteki buluşlar ve uygulamalar yolunda dünyaya kılavuzluk etmiştir. Alessandro Volta 1794 yılında Teresa Peregrini ile evlenmiştir. Bu evlilikten Giovanni, Flaminio ve Zanino adlarında üç oğlu olmuştur.