Ali Ayağ

Ali Ayağ

Ali Ayağ, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde öğrenim gördü. Bunun yanında Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Romanya ve Lübnan gibi pek çok ülkede hayır işleri yaptı.

1950 yılında İstanbul'da doğan Ali Ayağ, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Eğitiminin yanı sıra Almanca ile Bulgarca dillerini öğrendi. Öte yandan Anavatan Partisi'nin kurulmasında öncü oldu. 1989 yılında Edirne'den bağımsız olarak belediye başkanlığına adaylığını koydu. 1996 senesinde siyaseti bıraktı. 2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nden aldığı teklif üzerine politik yaşamına geri döndü.

22. Dönem Edirne milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Siyasi yaşamının yanında Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Romanya ve Lübnan gibi ülkelerde hayır işlerinde bulunmuştur. Ayrıca birçok bölgede eserler yaptırmıştır. Öte yandan bir dönem eski DEP milletvekilleri adına yapmış olduğu çıkışlar sebebiyle pek çok kez tehdit edilmiştir. Kendisine ait olan sitesi PKK'lı hackerlar tarafından çökertilmiştir.