Ali Coşkun

Ali Coşkun

Siyasetçi Ali Coşkun kimdir?

Coşkun, 1939’da Osman Hilmi Coşkun ve Safiye Coşkun’un oğlu olarak, Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı bulunan Başpınar Köyü’nde doğdu. İmam olan ve aynı zamanda çiftçilik de yapan babası, 1 sene kadar sonra ailesini alarak Ankara’ya yerleşti. Orta ve lise eğitiminin ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne giren Coşkun, 1960 yılında mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi'nde de İşletme Ekonomileri dalında yüksek lisansını bitirdi. 

Bursa Merinos Fabrikaları'nda yaptığı stajın ardından, Kayseri Pamuklu Sanayi'ne tayini çıkan ve çalışmaya başlayan ve yeminli mali müşavirlik de yapan Ali Coşkun, burada tanıştığı İbrahim Bodur aracılığıyla yönünü sanayiciliğe çevirdi.

Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş.; AR-TUR Turizm A.Ş. ; Kaleporselen Elektroteknik San.A.Ş.; Kale Makine ve Kalıp San. A.Ş.; Kale Export Ticaret A.Ş.; Kalebodur Seramik San. A.Ş.; Türk Suudi Yatırım Holding A.Ş.; Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.; Bisan Bisiklet San. ve Tic. A.Ş.; Ege Mosan Motorlu Araçlar San. ve Tic. A.Ş.; Coşkun Mühendislik Müşavirlik A.Ş.; Coşkun İletişim Ltd. Şti.: AC Coşkun Yatırım A.Ş. Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., gibi şirketlerde Kurucu ve üst düzey yönetici olarak görev aldı.

Ali Coşkun, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Başkan Vekilliği, TSE Genel Kurul ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu Delegeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı, Milletlerarasıcaret Odası Türk Milli Komitesi Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Kurucu Başkanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı Kurucu Başkan Vekilliği, İş Dünyası Vakfı Başkanlığı, Aydınlar Ocağı Genel Başkan Yardımcılığı, Birlik Vakfı ve Türk Musikisi Vakfı Kurucular Heyeti Üyeliği, Elektrik Mühendisleri Odası Üyeliği ve TÜRMOB İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Üyeliği yapmıştır.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İslam Ülkeleri Odalar Birliği başkan vekilliği de yapan Coşkun, Türk Edebiyatı Vakfı şeref üyeliği gibi gönüllü yardım kuruluşlarında da görev aldı.

Anavatan Partisi’nin İstanbul milletvekili olarak 20. dönemde parlamentoya giren Ali Coşkun sonra da Fazilet Partisi'ne geçti ve bu partiden 21. dönemde İstanbul milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümet dönemlerinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Ali Coşkun, AK Parti'nin kuruluşunda da kurucu üyelerden biri oldu ayrıca 3 Kasım 2002 seçimlerinde de İstanbul 3. bölgeden milletvekili seçilerek 22. dönemde de milletvekilliği ve Bakanlık görevini devam ettirdi.

Ali Coşkun’un, dergi ve gazetelerde yayımlanmış araştırma-inceleme yazıları ve makalelerinin yanısıra; Türkiye'nin Enerji Sorunları ve Çözüm Yolları ile Ekonomik Kavramlar ve Göstergeler adlarında iki kitabı vardır. Ulusal Enerji Forumu'nun 2008 yılında verdiği Sürdürülebilir Yaşam Ödülü'nün sahibi olan Ali Coşkun'un biyografisi kitaplaştırılmıştır.

Evli olan Ali Coşkun, iki çocuk babasıdır.