Ali Eyüboğlu

Ali Eyüboğlu

Gazeteci Ali Eyüboğlu kimdir?

Eyüboğlu, 7 Mayıs 1961 yılında Trabzon, Vakfıkebir ilçesinin Ballı Köyü’nde dünyaya geldi. Nezire – Raif Eyüboğlu çiftinin altı çocuğundan en küçüğüdür.. İlkokulu Ballı Köyü’nde, ortaokul ve liseyi Vakfıkebir’de tamamladı. Üniversitede Mimarlık okumakta iken ikinci sınıfta terk etti. 

Ali Eyüboğlu, 1979 yılında Karadeniz gazetesiin açtığı sınavla gazeteciliğe başladı. 1983 yılında Merhaba’da magazin gazeteciliğine başladı. Ardından Güneş, Bulvar ve Tercüman gazetelerinde muhabirlik yaptı.

Aralık 1990 tarihinde Tercüman gazetesi Magazin Müdürlüğü görevinden istifa etti. Sekiz ay işsiz kaldıktan sonra 1991 yılının Ağustos ayında Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. Önce Türkiye’yi dolaşıp “İl İl Türkiye Ansiklopedisi”nin fotoğraflarını çekti. 1992 yılının başında Milliyet gazetesinin Magazin Servisi’nde muhabirliğe başladı. Milliyet gazetesinde senelerce muhabir ve şef yardımcısı olarak çalıştı. 2003 yılında Milliyet gazetesi Magazin Müdürü oldu.

21 Ekim 2008 tarihine kadar Milliyet gazetesinde Magazin Müdürü, “Alice” adlı köşenin yazarı, Milliyet Televizyon’un Yayın Koordinatörü olarak görev yaptı.

2008 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü”ne layık görüldü. ucankus.com adlı internet sitesinin düzenlediği ankette “En Güvenilen Magazin Yazarı” oldu. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası üyelerince 2012 yılında “En Beğenilen Magazin Yazarı” seçildi.

Ali Eyüboğlu “Süper Star” adlı yarışmada jüri üyesi olarak görev aldı.

Şengül Balıksırtı ile birlikte “Her Şeyi Konuşalım” adlı 13 bölüm süren bir program yaptı. Ardından yine “Ali Eyüboğlu ile Senin Hikayen” adlı bir programı hazırlayıp sundu.

14 Mayıs 2012 – 30 Ekim 2012 tarihleri arasında “Magazin Meydanı” adlı programın moderatörlüğünü yaptı.

Ali Eyüboğlu, 24 Temmuz 1989 tarihinde gazeteci Ayla Özgür ile evlendi. Yağız adında bir oğlu var.