Ali Taran

Ali Taran

Ali Taran kimdir?

Taran, 1952 yılında Kırklareli’nin ilçesi Lüleburgaz’da dünyaya geldi. Bedia Taran ve Selahattin Taran’ın iki oğlundan biridir. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı. 1970 yılında reklamcılığa başladı. Pek çok ajansta metin yazarı ve kreatif direktör olarak görev yaptı. (Göreme Reklam, Taran Reklam, Erta Reklam, Tivi Reklam, Delta Ajans, Ajans Ada, Cenajans, Link Ajans, Pars McCann, Birleşik Reklamcılar, Merkez Ajans ve Ali Taran Creative Workshop) 

Her biri yayınlandığı dönemki yapan, hafızalara adeta kazınan ve üzerinde olumlu olumsuz, çokça konuşulan: çakar çakmaz çakan çakmak “Tokai”, Önce hüplet, sonra gümlet “Caprisun”, Ali Desiderolu “Derby”, Fatih Terimli “Tadelle”, Dıh dıh dıh, eyi günler-“Yapı Kredi”, En güzel boya, en güzel kırmızı-“Filli Boya”, Cem Yılmaz’la birlikte imza attığı “Türk Telekom” reklamları, Tamamen duygusal-“Telsim”, Banu Alkan’lı “İxir”, Aganigi Naganigili Fındık, Artık çok oluyoruz-“Mavi Jeans” ve Cem Uzan seçim kampanyası ve Genç Arko traş kolonyası da Ali Taran projesidir.

Ali Taran, 2002 seçimlerinde Cem Uzan’ın başkanlığını yaptığı Genç Parti’nin seçim kampanyasını sürdürdü.

Türkiye’deki herkes tıraştan sonra yüzüne kolonya sürer. Bildiğin 80 derecelik kolonya. Yürüttükten sonra alev alev yanar yüzü, kıpkırmızı olur. Efendim, alkol cildi yaşlandırıyormuş. Bu lafları geçiniz! Kolonyayı kullanan insana sorarsanız, Mikrobu öldürüyor der. Türkiye’de erkekler tıraş olur mu? Olur! Tıraştan sonra ne sürerler? Kolonya… Hadi, şimdi biz bu kolonyayı başka bir şişenin içine koyalım, ona da tıraş kolonyası diyelim der ve Arko traş kolonyası markasını çıkarır.

Senaryosunu Ali Taran’ın yazdığı “No Ofsayt” adındaki sinema filmi 2009 yılında vizyona girdi.

2009 – 2010 yıllarında 1. Sezon ve 2010 – 2011 yıllarında 2. Sezon “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasında Acun Ilıcalı ve Hülya Avşar ile beraber jürilik yapmıştır.

İki çocuk babası olan Ali Taran, 1990 yılında evlendiği 21 yıllık eşi Selma Ann Desmond'dan boşanmasının ardından, 18 gün sonra 1 Temmuz 2011 tarihinde Şarkıcı Neco’nun kızı Ayşe Özyılmazel ile evlendi. 1 yıl kadar süren bu evlilikte de mutluluğu yakalayamayan Ali Taran 27 Nisan 2012'de Ayşe Özyılmazel'den ayrılmıştır.

Ali Taran 40 yılı aşkın ‘reklamcılık’ ömrünün 23 yılını Ali Taran Creative Workshop / ATCW olarak yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.

Ali Taran, 18 Mart 2016 tarihinde Beyza Karaoğlan ile evlendi.

Ali Taran, 2016 yılında Acun Ilıcalı'nın kanalı Tv8'de yayınlanan “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasının jürisi oldu. 

Ali Taran, 14 Ekim 2017 tarihinde başlayan "Yetenek Sizsiniz Türkiye" yarışmasında Acun Ilıcalı ve Hülya Avşar ile birlikte jüri olarak görev yaptı.

Filmleri ve Dizileri :
Senaryo :
2009 - No Ofsayt (Sinema Filmi) 

Yapımcı : 
2009 - No Ofsayt (Sinema Filmi)