Altan Varol

Altan Varol

Spiker Altan Varol kimdir?

Altan Varol1942 yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın bölümünde okumuştur. 

1965 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı ilk spikerlik sınavını kazanarak , Araştırmacı, metin yazarı, programcı ve spiker olarak TRT’de çalıştı. 1965 1990 yılları arasında Prodüktör- spikerlik yaptı ve 1974 -1992 yılları arasında TRT televizyonlarında  pek çok programın sunuculuğunu yaptı.

1990-1992 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu’nda başspiker olarak görev yaptı. 1992 yılından sonra çeşitli şirketlerin  düzenlediği seminer ve eğitimlerde diksiyon eğitimi verdi.

1994 yılında başspiker olarak emekliye ayrıdı.

Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile Galatasaray Lisesi’nde diksiyon, Türkçe, Radyo ve TV’de sunuculuk dersleri verdi.

Galatasaray Lisesi’nde eğitim gördüğü dönemde izci oymakbaşı, ocakbaşı ve grupbaşı olarak başladığı idarecilik-liderlik kariyerine, İstanbul İzcilik Teşkilatı Başkanlığı, Milli İzcilik Kurulu üyeliği, Danışma Kurulu üyeliği, İzcilik Fedarasyonu üyeliği, Türkiye İzcilik Teşkilatı eğitim sorumlusu, Dünya İzcilik Teşkilatı adına Özbekistan’da İzcilik Teşkilatını kurma ve ilk lider kursunu açma görevlerini üstlenerek devam etmiştir.

Uluslar arası eğitimcilik yetkisini 1975 yılında alan Altan Varol, izcilik sahasında bugüne kadar 70.000 çocuk, genç ve 9.000’i öğretmen olan 12.000 yetişkene de eğitim vermiştir.

Sürekli sarı basın kartı sahibi olan Altan Varol, binlerce kişiye de diksiyon, sunuculuk ve spikerlik eğitimleri vermiştir.

Altan Varol, ayrıca çok sayıda belgesel de seslendirmiştir.