Amancio Ortega Gaona

Amancio Ortega Gaona

İş adamı Amancio Ortega Gaona kimdir?

28 Mart 1936 tarihinde kuzey İspanya’da Bustango de Arbas’ta 4 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. Çocukluğu León'da geçti. 14 yaşında iken İspanya'da La Coruña’ya taşındılar ve babasının işinden dolayı demiryolu işçiliğinde çalıştı. Birgün annesi ile birlikte okuldan çıkmış evlerine dönerken bir mağazaya uğradılar. Annesi mağazadan veresiye bir şeyler almak istedi. Ancak aldığı cevap olumsuzdu. Bunu duyan Amancio Ortega kendisini çok aşağılanmış hissetti ve bir daha asla okula gitmemeye karar verdi. La Coruña kent merkezinde bulunan Gala isimli bir gömlek üreticisinde çırak olarak çalışmaya başladı.

16 yaşındayken, paranın ancak müşterilere istediklerini süratle vererek kazanılabileceği kararına varan Amancio Ortega Gaona’nın iki temel kuralı mevcut. 
1. Müşteri neyi istiyorsa onu yap. 
2. Müşteriye istediği ürünü tüm rakiplerden daha hızlı şekilde ulaştır.

Ortega’nın tüm bunları sağlayabilmesi için ideal bir ortamı vardı. Galicia’da çok az iş imkanı olması sebebi ile yetişkin erkeklerin çoğu denizcilik işinde çalışıyordu. Ortega binlerce bayanı dikim kooperatiflerinde organize etmeye başladı. İlk şirketi olan GOA’da kapitone kumaştan yapılma bornozlara olan talebin çok olacağını öngördü.

1966 yılında ilk eşi Rosalia Mera ile evlendikten sonra birlikte hazır giyim işine girdi. İlk ürünlerini evinin oturma odasında eşi ile birlikte dikti.

1972 yılında ilk firması Confecciones Goa'yı kurdu. Firmanın adı isminin ilk haflerinin tersinden oluşuyordu. 1975 yılında İspanya'nın La Coruna kentinde ilk dükkanını “Zara” adı ile açtı. Zara mağazalar zincirleri şeklinde İspanya'da büyüdü. Ardından başka markalar üretmeye başladı. 1985 yılında hazır giyim perakendeciliğinde yenilikçi bir firma olarak anılacak Inditex'i kurdu. Inditex Avrupa'da ve dünyada şubeler açarak büyüdü. Amancio Ortega Gaona, Inditex holdingin %59.29 hissesine sahiptir.

Zara 1988 yılında yurtdışına açıldı. İlk mağazasını Portekiz’de açtı. Ardından outlet mağazasını New York’ta açtı. 1990 yılında ise Paris’te bir Zara mağazası açtı. 6000. Mağazalarını Londra’da Oxford Street’te açtılar. ABD’de 46, Çin’de 347 ve İspanya’da 1.938 mağazaları bulunmakta.

1991 yılında Massimo Dutti markasını satın aldı, Massimo Dutti ile de 2004 yılında Türkiye’ye girdi.

Inditex Avrupa'da ve dünyada büyürken 1990 yılında da Türkiye’ye Zara markası ile geldi. 2001 yılında şirketi halka açtı ve bu hamleyle 600 milyon dolar gelir elde ederek dünya markası oldu. 88 ülkede Inditex’in toplamda 6 bin 700'den fazla mağazası 140 bine yakın çalışanı bulunuyor. Sadece Zara olarak dünya genelinde 1.763 mağaza var. 1997 yılındrkiye’ye giriş yapan grubun ülkemizde 33′ü Zara olmak üzere 152 mağazası bulunmaktadır.

Inditex, Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Oysho, Pull & Bear, Stradivarius, Uterqüe, Bershka da dahil olmak üzere, 8 marka ile 2012 yılında 21 milyon dolar ciro elde eden dünyanın en büyük hazır giyim perakende firmasından biri oldu.

Hakkında 2004 yılında yazılmış "Amancio Ortega: DE CERO A ZARA" (Sıfırdan Zara'ya) adlı bir kitap vardır.

2011 yılında holdingdeki görevinden emekli olan Amancio Ortega Gaona, ikinci eşi Flora Pérez ile birlikte İspanya, Coruña'da sıradan bir apartman dairesinde yaşamaktadır.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en zengin isimlerin listesinde 71.2 milyar dolar şahsi serveti ile üçüncü sırada yer aldı.

Evlilikleri :
1.eşi: Amancio Ortega Gaona, 1966 yılında Rosalia Mera ile evlendi. 1986 yılında ayrı yaşamaya başladı, 1997 yılında ise boşandı. Sandra Ortega Mera, Marcos Ortega Mera adlarında iki çocuğu vardır. Oğlu Marcos zihinsel engelli doğdu. Rosalia Mera, 15 Ağustos 2013 tarihinde İspanya, La Coruna’da 69 yaşında beyin kanaması sonucu öldü.
2.eşi : 2001 yılında Flora Pérez ile evlendi. , Marta Ortega Pérez (d.1984) adında bir çocuğu vardır.