Anastacia

Anastacia

Anastacia kimdir?

Anastacia Newkirk, 17 Eylül 1974'te New York City'de doğdu. Anastacia,13 yaşında annesiyle birlikte Chicago'da yaşadığı dönemde bağırsak hastalığı olan krona yakalandı. Psikolojik sorunlara da neden olan, duyguların, varolduğu şekilde dışa vurulmasını engelleyen bu hastalıkla savaşan Anastacia, yaşadıklarını, "Bu durumun sadece zararı değil, yararı da oldu. Gerçekten kim olduğumu keşfetmemi sağladı. Kron hastalığı, kendi öz duygularıma açılan bir pencere oldu. Onun sayesinde hayatın her anını daha dolu yaşamayı öğrendim." şeklinde yorumluyordu.

Gençlik öncesi dönemine kadar yaşadığı Chicago'dan 14'ünde ayrılarak Manhattan'ın batı bölgesine yerleşti. Catskills isimli bir otelde ve East Coast gece kulüpleri zincirinde şarkıcı olan babası ve Broadway müzikallerinde oyuncu olan annesi boşanmış olsa da, bunun olumsuz etkisi, ailesinin böylesine sanatla içiçe olmasınınandırdıklarının yanında zedeleyici olmamıştı. Evlerindeki bu olumlu atmosfer, genç kızın sanata karşı olan hislerini güçlendirdi ve onu bir anlamda cesaretlendirmiş oldu.

Manhattan'daki Professional Children's School'dan mezun olduktan sonra annesiyle beraber Barbra Streisand ve Elton John kayıtlarını seslendirdi. Ablası da dans müziğiyle ilgileniyor, New York Kulüp 1018 yılında zaman geçiriyordu. Genç kız, serbest tarzla ve house müziğiyle, onun sayesinde tanıştı.

Bu etkilenmenin ardından ilk hedefini, dansçı olarak ün yapmak olarak belirledi. Bir süre sonra "Club MTV" de, aralarında Salt-N-Pepa'nın "Everybody Get Up" ve "Twist and Shout" unun da bulunduğu çeşitli kliplerde boy gösterdi. Ve Anastacia'nın da müzik dünyasına yaptığı giriş, alışılmış bir şekilde gerçekleşti. Gösteri sonrası, genç kızı dikkatle izleyen bir yapımcının sözleri yolunu açtı, ardından peşi sıra gelen tekliflerle yolu belirginleşmeye başladı.

Anastacia, Demo şarkıcısı veya arka vokalistlik ona göre değildi. Zaten yetenekleriyle bu vasıflardan üstün olmayı hak edeceği günler çok yakınındaydı. Güçlü sesi ve yüksek performansıyla becerisini keşfedenleri yarı yolda bırakmayacak, herkesin güvenini kazanmayı başaracaktı.

Ve şöhretin kapısı, 27 Mart 2001 tarihinde tam olarak açıldı. Epic Kayıt Şirketi etiketiyle piyasaya sunulan ve Sony Music tarafından dağıtımı üstlenilen "Not That Kind", Anastacia'yı tüm dünyaya tanıtan albüm oldu. Şarkıların dışında, bilgisayarda gösterilebilen çoklu ortam içeriğine de sahip olan çalışmada çok sayıda yetenekli müzisyenin emeği vardı.r ve klavyelerde Eric Kupper, gitarlarda Chris Goercke, Vernon Black, Rob Bailey, Careth Prosser, klavyelerde, davulda ve programda Louis Biancaniello, bassta Gary Haase, davullarda ve geri vokallerde Sam Watters, yine davullarda Richie Jones, Steve Wolfe, perküsyonda Luis Conte ve arkaplan vokallerde BeBe Winans, Audrey Wheeler, Craig Derry ve Nicky Richards, Anastacia'nın etkili sesine eşlik etti.

Yapımcılığını Ric Wake, Louis Biancaniello, Sam Watters, Evan Rogers ve Carl Sturken'in yaptığı "Not That Kind", 21. yüzyıl r&b tarzını yansıtıyordu. 13 şarkıdan oluşan albüm, müzikseverler tarafından büyük beğeniyle karşılandı. 

18 Haziran 2002'de yine Epic etiketiyle "Freak of Nature"albümünü çıkardı. Anastacia, ününü yaymaya devam ediyordu. Şarkıcı, onlarca prestijli televizyon programında ve sahne gösterisinde yer alarak ününe ün kattı ve şarkılarını en iyi şekilde tanıtmayı başarmış oldu. İlk tanıtım durağı ise dünyaca ünlü VH1 müzik televizyonunun düzenlediği ve genç şarkıcının Celine Dion ile düet yaptığı "VH1 Divas Las Vegas" etkinliğiydi.

Ve 2003... Anastacia, 2003'e de hızlı girdi. Yılın en önemli filmlerinden biri olan Oscar adayı "Chicago" nun film müzikleri arasında Anastacia'nın "Love Is a Crime" adlı çalışması da rol aldı.

Genç şarkıcının aldığı sayısız ödül arasında; İtalya Müzik Ödülleri'nde "En İyi Kadın Sanatçı", Almanya'nın 2002 Bambi Ödülleri'nde "En İyi Uluslararası Pop Şarkıcısı", Hollanda'nın Edison Müzik Ödülleri'nde "En İyi Uluslararası Bayan Şarkıcı", 2001 World Music Awards'da (Dünya Müzik Ödülleri) "En İyi Uluslararası Yeni Sanatçı", Viva Comet 2002'de "En İyi Uluslararası Oyuncu"ve 2001 MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde "En İyi Kadın Pop Şarkıcısı" ünvanları bulunuyor. Ayrıca 2002 Fifa Dünya Kupası için düzenlediği "Boom" isimli parçayla iki de Brit ödülüne aday gösterildi Anastacia...