André Breton

André Breton

Fransız şair ve gerçeküstü kuramcı André Breton kimdir?

Andre Breton 19 Şubat 1896 tarihinde Normandiya-Fransa’da dünyaya gelmiştir.

Tıp ve psikiyatri okuyan Breton, genç yaşlarında Alfred Jarry’nin yaşamına ve eserlerine ilgi duymaya başladı. Bu eserler Breton’da temel oluşturdu.

1. Dünya Savaşı’nda bir nöroloji koğuşunda çalışırken anti-sosyal davranışıyla geleneksel sanat anlayışına karşı çıkan Jacques Vaché ile tanıştı ve göüşlerinden etkilendi.

Jacques Vaché savaştan döndüğünde girdiği bulanımdan kurtulamadı ve intihar etti.

1919 senesinde iki arkadaşıyla beraber “Edebiyat” isimli dergiyi kurdu. Bu yıllarda Dadaist Tristan Tzara ile bağlantıya geçti.

Arthur Rimbaud’un özgür sanat anlayışı ile Karl Marx’ın politik düşüncelerini birleştirmek için sabırsızlanan Breton, 1927’de Fransız Komünist Partisi’ne katıldı.

1938 senesinde Fransız hükümetinden aldığı kültürel komisyon ile Meksika’ya giden Breton, burada Troçki le tanışma fırsatı buldu ve beraber “Devrimci Özgür Bir Sanat İçin” isimli manifestoyu yazdılar.

Bu manifesto ile birlikte o dönemde imkansız gibi görünen sanatta tam özgürlük çağrısı yapıldı.

Fransa’dan ayrılan Breton, 1941 senesinde ABD’ye ve Karayip’e sığındı.

1946’da Paris’e geri döndü ve Fransız sömürgeciliğine karşı 121’in Manifestosu’nu yazdı. Bu manifestoda Cezayir Kurtuluş Savaşı’nı ele aldı ve ölene kadar bu konuda çalışmalarını sürdürdü.

1959 senesinde İspanya’da "Gerçeküstücülüğe Saygı" isimli bir sergi düzenledi. Bu sergide Salvador Dali, Joan Miro gibi ünlü sanatçıların eserlerine yer verildi.

1961-1965 yılları arasında ikinci bir gerçeküstücü grubun öncüsü olarak çeşitli sergi ve incelemelerde bulundu.

André Breton, 1966 senesinde 70 yaşındayken öldü. Mezarı Paris’tedir.