Andrei Tarkovsky

Andrei Tarkovsky

Sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri, Rus yazar, yönetmen ve aktör Andrei Tarkovsky'nin hayat hikayesi

Andrei Tarkovsky, 4 Nisan 1932 tarihinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde doğdu.

Müzik ve Arapça eğitimi alan Tarkovsky, VGIK Sovyet Film Okulu’na gitti. VGIK’te saygın yönetmen Mikhail Romm’un öğrencisi oldu.

İlk uzun metrajlı filmi olan Ivanovo Detstvo(İvan’ın Çocuğu) ile dikkatleri üzerine çeken Tarkovsky, Venedik Film Festivali’nde ödül kazandı.

İkinci filmi “Andrei Rublyov (Andrey Rublev)” 1971 senesine kadar Sovyet yetkililerce yasaklanmış olarak kaldı. Cannes Film Festivali dahilinde, ödül almaması için kasıtlı olarak festivalin son günü sabah saat 4:00’de gösterilmesine rağmen bir ödül kazanmayı başardı.

Tarkovsky 1975’te çektiği “Zerkalo(Ayna)” ile tekrar resmi engellere takıldı. Kırklı yaşlarındaki bir adamın çocukluğu, annesi ve savaş ile ilgili anılarında Sovyet  halkına farklı bir bakış açısı sunan bu film, yine pek çok resmi otorite tarafından yasaklanması gereken bir film olarak görüldü.

Son olarak “Ofrett(Kurban)” filminin çekimlerini 1986’da, İsveç’te Ingmar Bergman’ın ekibi ile tamamladı. Aynı sene Cannes Film Festivalinde 4 ödül birden alarak festivale damgasını vurdu.

28 Aralık 1986 tarihinde Paris’te akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

1990 senesinde “Sinema sanatına olağanüstü katkısı, evrensel değerleri ve hümanist düşünceleri olumlayan yenilikçi filmleri” nedeniyle Tarkovky’ye “Lenin Ödülü” verildi.

BAZI FİLMLERİ:

Offret (Kurban), Tempo di viaggo, Nostalghia, Stalker (İz Sürücü), İvanovo Detstvo (İvan’ın Çocukluğu)

KİTAPLARI:

Mühürlenmiş Zaman, Zaman Zaman İçinde, Andrei Tarkovsky: A Photographic Chronicle of the Making of The Sacrifice