Anthony Stewart Head

Anthony Stewart Head

Aktör Anthony Stewart Head kimdir?

Anthony Stewart Head, 20 Şubat 1954 yılında, Londra’da dünyaya geldi. Babası ünlü bir belgesel yapımcısı, annesi ise başarılı bir aktrist olan Head’in abisi Murray Headise One Night in Bangkokadlı şarkı ile dünya çapında tanınan bir şarkıcı ve oyuncuydu.

Londra Müzik ve Dramatik Sanat Akademisi’ndeki eğitimini bitirdikten sonra sahne ışıklarının çekimine kapılan Head, ilk olarak Godspell adlı müzikalde yer aldı. Anthony Head’in T.V. dünyası ile tanışması ise 1978-1980 seneleri arasında kadrosunda bulunduğu Enemy at the Door adlı dizi ile gerçekleşti. Bu dizinin kadrosundan ayrılmasının ardından bir süre T.V. dizilerinde ve sinema filmlerinde yan rollerde görünen ve de Red Box adlı İngiliz pop grubunun kadrosunda yer alan Head, 1997 yılında kendisini uluslararası üne taşıyacak olan Buffy the Vampire Slayer adlı dizinin kadrosuna katıldı.

Firefly ve Dollhouse gibi başarılı dizilerin yapımcısı Joss Whedon’un hayata geçirdiği Buffy the Vampire Slayer, kısa bir süre içerisinde dünya çapında büyük bir başarıya kavuştu. Vampirlerin, hayaletlerin, şeytanların ve de akla gelebilecek her türlü tehlikeli yaratığın sokaklarında kol gezdiği alternatif bir Dünya’da geçen dizide Anthony Head, kötülüklere karşı tek başına savaşan seçilmiş savaşçı Buffy (Sarah Michelle Gellar)’nin akıl hocası ve koruyucusu rolünde bulunuyordu. Dizinin devam eden yüksek başarısına karşılık ailesinin İngiltere’de oturması, dizinin ise Amerika’da çekilmesi nedeniyle Head altıncı sezonun sonlanmasının ardından diziyi bıraktığını açıkladı.

Buffy’den ayrılmasının ardından İngiltere’de oyunculuk kariyerini sürdüren Head, ilk olarak BBC Two’da yayınlanan Manchild adlı dizide rol aldı. Manchild’ın ardından Silent Witness, Spooks, My Family ve Monarch of the Glen gibi popüler T.V. dizilerinde konuk oyuncu olarak gözüken Head, 2003-2005 seneleri arasında BBC kanalında yayınlanan comedi skeçlerinden oluşan Little Britain adlı şovda Başbakan rolünde yer aldı.

T.V. tarihinin en uzun soluklu bilimkurgu dizilerinden birisi olan Doctor Who’nun büyük bir hayranı olan Head, ilk olarak 2001 yılında internet üzerinden yayınlanan Doctor Who özel bölümü Death Comes to Time’da Time Lord Valentine karakterini canlandırarak seriye katıı. 2006 yılında dizinin School Reunion adlı bölümünde de rol alan başarılı aktör, bir Doctor Who romanı olan The Nigtmare of Black İsland’ı seslendirerek e-kitap haline getirdi. Ayrıca dizinin farklı bölümlerinde Doctor’un düşmanlarını seslendiren Anthony Stewart Head, 1996 yılında dizinin başrollerinden birisi için seçmelere katılmış, fakat bu rolü başarılı aktör Paul McGann’e kaptırmıştı.

2008 yılında rock opera / bilimkurgu filmi Repo! The Genetic Opera’da filmin ana karakterlerinden birisi olan Repo Man’i canlandıran Anthony Head, 2008 yılından bu yana BBC’de yayınlanan ve Kral Arthur’la büyücü Merlin’in gençlik hayatlarını anlatan T.V. dizisi Merlin’de Prens Arthur’un babası Uther Pendragon karakterini canlandırmaktadır. Oyuncunun gelecekteki projeleri arasında Ripper ve Machbeth bulunmaktadır.