Antonin Artaud

Antonin Artaud

Fransız oyun yazarı, oyuncu ve yönetmen Antonin Artaud'un hayat hikayesi

Antonin Artaud, 4 Eylül 1896 tarihinde Marsilya’da dünyaya gelmiştir.

Ailesi İzmir’den göç etmiş Yunanlardır. Dört yaşındayken menenjit geçiren Artaud, ergenlik dönemine kadar bu hastalık ile uğraşmıştır. Bu dönemde depresyona giren Artaud, sanatoryuma yatırılır. Burada Arthur Rimbaud, Charles Baudelaire ve Edgar Allan Poe okumaya başlar. Aynı zamanda ilk şiirlerini burada yazmıştır.

27 yaşında Paris’e taşındıktan sonra tiyatro yazarlığı ve yönetmenliğe başlamıştır. Nazilerin Fransa’yı işgal ettiği dönemde psikiyatri kliniğine yatırılır. Burada sanat terapisi yanında elektro şok tedavisi görmeye başlar. Bugünkü doktorlar Artaud’un şizofren olduğu fikrindedirler.

1920’de Paris’e geldikten sonra ünlü yönetmen Charles Dullin’in yanında öğrenim görmüştür. Lugne-Poe ve Louis Jouvet gibi yönetmenlerle çalışmış, Andre Breton, R. Vitrac ve Louis Aragon’la beraber sürrealizm hareketini başlatmıştır.

1928 senesinde “Çılgın Anne” oyununu sergiledi.

1930’lu yıllarda sessiz filmlerde oynadı.

Sinirsel rahatsızlıkları yüzünden 1943’e kadar psikiyatri kliniklerinde yatmak zorunda kaldı.

1932 ve 1933 yıllarında “Vahşet Tiyatrosu” bildirileri yayınlayarak tiyatro görüşlerini “Tiyatro ve İkiz” adlı kuramsal kitabında dile getirmiştir. Bu görüşlerine yer vermeye yeltendiği tek oyunu “Shelley ile Stendhal’in yapıtlarına dayanan Les Cenci olmuştur.

Avangart Tiyatronun kuramcısıdır.  

1948 senesinde bağırsak kanserine yakalanan Artaud, kısa bir süre sonra ölür. Ölüm nedeni aşırı derecede uyuşturucudur. Uzun süreden beri kronik ağrılarından dolayı afyon, eroin gibi uyuşturucular kullanan Artud’un, kullandığı dozun öldürücü olduğunu bilip bilmediği muammadır.

 

OYUNLARI

L’ombilic des limbes: Ventre brule, La mére folle, Le jet de sang

La coquille et le clergyman

Le pierre philosophale

Atrée Thyeste 

 

KİTAPLARI

Tiyatro ve İkizi

Tanrı Yargısının İşini Bitirmek İçin

Yaşayan Mumya

Suç Ortakları ve İşkenceler

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh 

Heliogabalos Taşlı Anarşist