Antonio Guterres

Antonio Guterres

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres kimdir?

Tam adı António Manuel de Oliveira Guterres’dir.

30 Nisan 1949 tarihinde Portekiz'in başkenti Lizbon doğan, siyasetçi ve diplomat olan Antonio Guterres, Instituto Superior Técnico, Camões Secondary School’da fizik ve elektrik mühendisliği okuyarak 1971 yılında mezun oldu. 3 yıl akademisyen olarak çalıştı. 1974 yılında ise siyasete atıldı.

Portekiz'de 25 Nisan 1974'te şiddet kullanılmadan gerçekleştirilen ve diktatörlüğe son veren Karanfil Devrimi'nin ardından Sosyalist Parti'ye katılan Guterres, 1992 yılında partinin genel sekreteri oldu.

1995 ile 2002 yılları arasında Portekiz Başbakanı olarak görev yapan Antonio Guterres, başbakanlık görevinin ilk döneminde ekonomik açılımlar yaparak Portekiz'in Expo 98'e evsahipliği yapmasını sağladı.

1999 yılında ikinci kez başbakan olarak seçilen Antonio Guterres'i Sosyalist Parti içindeki iç çatışma ve yerel seçimlerde istenilen zaferin elde edilememesi 2001'de istifaya zorladı.

Antonio Guterres, 1999 – 2005 yılları arasında ise Sosyalist Enternasyonal’ın başkanlık görevini yürüttü.

Antonio Guterres, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en kötü insani krizin yaşandığı bir dönemde 2005-2015 yılları arasında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği görevini üstlendi.

13 Ekim 2016 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, BM Genel Sekreterliği’ne Portekiz eski Başbakanı Antonio Guterres seçildi ve görevi 1 Ocak 2017'de Ban Ki-moon'dan devralarak 9. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri oldu.

Suriye’de 6 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyeli mülteciye BM'nin ulaşabilmesi için de yoğun çalışmalar yürüten Guterres, en fazla sayıda Suriyeli mülteciye evsahipliği yapan Türkiye ile de yakın işbirliği içinde oldu.

Antonio Guterres, Portekizce, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmektedir.