5. TYT SINAVINA
KALAN SÜRE

:::

Ara Toranyan

Ara Toranyan

Ara Toranyan Paris şehrindeki Sorbonne Üniversitesi Hukuk Bölümü'nde eğitim gördü. Öğrencilik döneminde Türkiye aleyhinde çalışan ermeni gruplar arasında yer aldı. Bunun yanında ASALA örgütünün liderliğini yaptı.

ASALA örgütünün lideri olan Ara Toranyan, Fransa'nın Paris şehrinde bulunan Sorbonne Üniversitesi'nde hukuk alanında öğrenim gördü. Öğrencilik döneminde Türkiye Cumhuriyeti aleyhinde faaliyetler yürüten ermeni kurumları arasında yer aldı. Daha sonra arkadaşları ile birlikte ASALA'yı kurdu. 

Toranyan, liderliğini yaptığı teşkilatı şu şekilde açıklamaktadır: ASALA gizli bir örgüttü. Ben siyasi kolu NMA’nın başkanıydım. Başlangıçta ‘Sivil Türklere saldıracağız’ dememiştik. Hedef devlet ve temsilcileriydi. 1980’lerin başında dejenerasyon başladı. Manipülasyonlar, fraksiyonlar vardı. Orly’den çok önce Türk ve diğer sivillere saldırıldığında ilk anlaşmazlıklar ortaya çıktı. 1981 sonrasında Agopyan’la anlaşmazlıklarımız çoğalmaya başladı. ASALA hızla Batı karşıtı, uluslararası bir terör örgütü haline geldi. Muhalifler harekete geçti. 1983’te yollar ayrıldı.”

Bunun üzerine grubun liderleri tek tek ortadan kaldırılmaya başladı. Agop Agopyan, 1988 yılında Yunanistan'ın Atina şehrinde bir suikaste kurban gitti. Monte Melkonyan ise 12 Haziran 1993 tarihinde jipiyle tank altında kalarak feci bir biçimde yaşamını yitirdi.