Arthur Rimbaud

Arthur Rimbaud

Sembolizm'in en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Arthur Rimbaud'un kısa hayat hikayesi

Arthur Rimbaud 20 Ekim 1854’te Fransa’daki Ardenler bölgesinde Charleville kasabasında, Bourbon Sokağı 73 numaralı evde doğar. Subay olan babası, annesi Vitalie’yi genç yaşta terk eder.

8 yaşındayken, laik bir eğitim sistemi olan Rossat Okulu’na verilir. Daha sonra taşınırlar ve annesi tarafından dini eğitim de verilen Charleville Koleji’ne verilir. Latincesi ve din dersleri çok iyi olan Arthur’a okulda “küçük pis yobaz” adı takılır.

Öğretmeninin desteğiyle şiir yazmaya başlar ve zamanla yazma isteği artar.

O sıralarda Çağdaş Parnasse Dergisi’ni okur. Bu vesileyle önemli şairlerin şiirleriyle tanışır. Yaşadığı muhitte düzenlenen geleneksel edebiyat yarışmasında birinci olur.

Öküzlerin yılbaşı Armağanı” adlı şiirini bir dergiye gönderir ve bilinen ilk yazılı şiiri budur.

Paris Komünü ayaklanması ve Prusya-Fransa Savaşı siyasi çizgisini belirler.

1873’te ilk şiir kitabı Cehennemde Bir Mevsim yayımlanır.

1878’de İskenderiye’ye geçer ve bir süre Kıbrıs Larnaka’da Rum, Türk ve Araplara çevirmenlik yapar.

Buradan Afrika’ya geçen Rimbaud, Mısır'ın işgal altında olmasından faydalanıp; kahve, fildişi, deri, ıtır ve zamk üretimi yapan Vianney Bardey firmasında işe başvurur.

Silah kaçakçılığı gibi işlere de girişen Rimbaud’un Afrika’da geçirdiği günlerde Müslüman olduğu söylense de somut bir delil yoktur.

Kalçasında oluşan şişlik nedeniyle hastaneye kaldırılır. Bir çeşit kalça kanserine yakalandığı anlaşılan Rimbaud’un bir bacağı kesilir.

Aşırı morfin kullanımı ve hastalığın yayılmasıyla Arthur Rimbaud 10 Kasım 1891’de henüz 37 yaşındayken hayatını kaybeder.

ÇALIŞMALARI

Şiirler

Esrik Gemi

Cehennemde Bir Mevsim

Illuminations