Asuman Krause

Asuman Krause

Manken ve sunucu Asuman Krause kimdir?

Asuman Krause, 1 Mart 1976 yılında Almanya'da dünyaya geldi. Küçük yaşta anne ve babası boşanan Krause, annesiyle birlikte 1993'de Türkiye’ye geldi. Annesi Almanya’da ünlü bir restoranın işletmesini yapıyordu. İlkokulu birinci sınıfı Türkiye’de tamamladı. Kısa zaman sonra tekrar Almanya’ya dönerek orada eğitimine devam etti. Berlin’de bir süre profesyonel basketbol oynadı. Almanya Genç Milli Basketbol Takımı'na girdi. Annesi, Asuman 17 yaşındayken ablasıyla onu alıp Türkiye'ye geldi. FİFA kokartlı hakem olan Krause Türkiye’ye geldiğinde, 18 yaşından küçük olduğu için hakemlik yapamadı. Liseyi Bodrum’da tamamladı.

Asuman Krause, 1998 yılında düzenlenen güzellik yarışmasında Türkiye ikinci güzeli seçildi. Ardından mankenliğe başladı. Böylece bir anda kendini defilelerde buldu, modellik kariyeri başlamış oldu. Sanatçı, 2002 yılında, İsviçre saat firması Maurice Lacroix’in, “Masterpiece” serisi için çıkardığı “Zaman ve Zamansızlık” temalı takviminde yer aldı. Yüksek ücretle ünlü ressamların “nü” tablolarındaki figürler gibi poz verdi.

2005 yılında “Yaz Sabahı” isimli şov programının sunuculuğunu üstlendi. Aynı sene “Sen Ne Dilersen” adlı filmde oyunculuğa adım attı. “Sonradan Görme” (2005) dizisinde Metin Şentürk ile başrolü paylaştı. Yine aynı sene “Aynı Çatı Altında” (2005) adlı yapımda rol aldı. “No Şavaş Yes Manken” tiyatro oyununun ardından, Kandemir Konduk'un “İyi Aile Çocuğu” tiyatrosunda başrol alarak oyunculuğunu pekiştirdi.

Modellik kariyerini 2006 yılında bıraktı ve aynı sene 13 şarkıdan oluşan “Çok Yalnızım” adlı albümünü Seylan Müzik’ten müzikseverlerin beğenisine sundu. Birçok dizide rol alan sanatçı, ilerleyen zamanlarda daha çok sunuculuk kariyeriyle kendini gösterdi. Sanatçı, Wipe Out, Fear Factor ve Var mısın Yok musun gibi yarışma programlarında sunuculuk yaptı. İkinci albümü “Kukla”yı ise 2008 yılında, Erol Köse imzasıyla piyasaya sürdü. Asuman Krause Almanca, Türkçe, İngilizce ve Fransızca biliyor.