Ayça Tekindor

Ayça Tekindor

Televizyon Programı Sunucusu, Müzik Yorumcusu, Sinema Oyuncusu Ayça Tekindor kimdir?

Müzik sanatçısı, sinema oyuncusu, tv sunucusu Ayça Tekindor 23 Haziran 1972 tarihinde İstanbul'da doğdu. Aslen Bolulu olup, tiyatro ve sinema sanatçısı Çetin Tekindor’un yeğenidir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Keman Bölümünü bitirdi. Aynı zamanda piyanoyu da iyi derecede çalmaktadır. Okul sonrası hemen profesyonel olarak vokalistliğe başladı. Başta Yeşim Salkım’a sahnede olmak üzere birçok sanatçıya albümlerinde vokal yaptı. Eko TV’de Vj’liğe başladı. Burada yaptığı “Ça Ça Ça Ayça” adlı program  Kanal D’nin bulunduğu binada yapılmaktadır. O günlerde “Zaga” programını başlatmak isteyen Okan Bayülgen’in Ayça’yı program sunumu esnasında görmesiyle sanatçının yaşamı başka bir yöne doğru değişti. Zaga programında önce skeçte oyuncu olarak yer aldı, daha sonra canlı yayında keman çalmaya, orkestranın bir üyesi olmaya hatta programın açılışını ve tanıtımlarını yapmaya başladı. Ayça, reklam filmlerinde oynamaya başladı.

Önce bir şeker firmasının seri reklamlarında oynayan sanatçı, daha sonra Mehmet Ali Erbil ile “Büyümüş de Küçülmüş” adlı dizide rol aldı. Küba’da çekilen ve başrolü Ferhan Şensoy’la paylaştığı “Şans Kapıyı Kırınca” adlı filmde Prenses Maria’yı oynadı. TRT’de “Dördüncü Duvar” adında bir çocuk yarışma programı sundu.

2004 de müzik dünyasına adımını atarak ilk albümü “Yıkılıyo”yu çıkardı. 2005 yılında  “Hırsız Var” filminin müziğini seslendirdi ve “Çekicek Kulaklarımı” bir remix albüm olarak kendi adıyla piyasaya sürüldü. 7 Şubat 2008 tarihinde  “Ciddiyete Davet” adlı albümünde Mete Özgencil’le çalıştı. 2009 yılında ise “Ayça” isimli single çalışması müzikseverlerle buluştu. 2010 yıllında single çalışması “Yerse” müzikseverlerin beğenisine sunuldu. 8 Kasım 2013 tarihinde annesini kaybeden sanatçı sıkıntılı günler geçirdi. 

Albümleri:

Yıkılıyo (2004), Çekicek Kulaklarımı (2005), Ciddiyete Davet (2008), Bilmece (2009), Yerse (Single) (2010).