Aydın Adnan Sezgin

Aydın Adnan Sezgin

Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin kimdir? Dışişleri Komisyonu Üyesi Üyesi olan Aydın Adnan Sezgin’in hayatı...

Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin kimdir? Dışişleri Komisyonu Üyesi Üyesi olan Aydın Adnan Sezgin’in hayatı...

Emekli Büyükelçi ve T.C. Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, 13 Temmuz 1956 tarihinde Aydın Efeler’de Cuma Mahallesi’nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara ve Paris’te tamamladı, ardından Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite öğrenimini Hacettepe Üniversitesi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünde tamamlayan Aydın Adnan Sezgin, Paris Pantheon-Assas Üniversitesi’nde Ekonomi ve Uygarlıklar alanında yüksek lisans yaptı.

1982 yılında Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı sınavını birincilikle kazanarak Bakanlığa giren ve Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayan Aydın Adnan Sezgin, 1984 yılında Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu Nezdindeki Daimi Temsilciliği’ne atandı. Buradaki görevini tamamladıktan sonra Bağdat Büyükelçiliği’nde görevlendirildi. Bu görevi sırasında 1988 yılında girdiği başkatiplik sınavını da birincilikle kazandı. Yurda dönüşünü müteakip Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu ve İslam Konferansı Örgütü Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı.

1991-1994 yıllarında Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Cenevre Daimi Temsilciliği’ne atanan Aydın Adnan Sezgin, 1994-1995 yıllarında 9. Cumhurbaşkanımız merhum Süleyman Demirel’in danışmanlığını yaptı. Bilahare, 1996-1997 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve İnsan Hakları Daire Başkanı olarak çalıştı.

1997-2003 yılları arasında Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü yapan Aydın Adnan Sezgin, 2003 yılında Paris Başkonsolosu olarak atandı. 2007-2010 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı’nda önce Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcısı ve sonra Genel Müdür olarak görev yaptı.

Parlak diplomatik kariyeri Aydın Adnan Sezgin’in 2010 yılında Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi olarak atanmasını beraberinde getirdi. Başarı ile tamamladığı Moskova Büyükelçiliği görevini müteakip, 2014 yılında Türkiye’nin Roma Büyükelçisi ve Roma’daki Birleşmiş Milletler Kuruluşları Nezdinde Daimi Temsilci olarak tayin edildi. 2016 yılı sonunda bu görevini tamamlayarak yurda döndü ve İYİ Parti saflarına katılmak üzere emekli oldu.

Türkiye Felsefe ve İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesi ve Türk Felsefe Derneği üyesi olan Sezgin, Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Doğru Yol Partisi’nden Denizli ilk sıra milletvekili adayı olarak 2002 yılı genel seçimlerine katılan Sezgin, partinin ülke barajını az bir farkla geçememesi nedeniyle milletvekili olarak parlamentoya girememiştir. Bu sonuç üzerine ilgili yasa hükümlerinden yararlanarak kamu görevine geri dönmüştür.

İYİ Parti’nin Kurucular Kurulu Üyesi olan Aydın Adnan Sezgin, partinin kuruluşundan 16 Ağustos 2018 tarihine kadar Dış Politikadan ve Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 12 Ağustos 2018 tarihinde düzenlenen 2. Olağanüstü Kurultay’da yeniden Genel İdare Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir.