Aydın Sayılı

Aydın Sayılı

Aydın Sayılı; dünyada bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamayı başaran ilk kişidir.

2 Mayıs 1913 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailesinin üçüncü çocuğudur. Babasının görevi nedeniyle bazı şehirlerde ve İran’da bulunmak ve farklı şehirlerde okumak zorunda kalmıştır.

İlköğrenimini İstanbul’da ortaöğrenimini de Ankara’da tamamlamıştır. Liseyi bitirdikten sonra dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey, Aydın Sayılı’nın başarılarından dolayı onunla özel olarak ilgilenmiş ve onun bilim tarihi ile ilgilenmesi için yardımcı olmuştur.

Aynı yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu yurtdışına öğrenci gönderme sınavında dereceye girmiş ve Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi okumaya hak kazandı ve Amerika Birleşik Devletlerine gitmiştir.

Başarılarını burada da sürdürmüş ve 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nden doktora derecesi almıştır. Almış olduğu bu doktora Dünyada Bilim Tarihi konusunda alınan ilk doktora derecesidir. 

1943 yılında doktorasını aldıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde, Felsefe Bölümünde göreve başlamıştır.

1946 yılında Felsefe Bölümünde, Bilim Tarihi Doçenti olarak atandı. 1952 yılında aynı bölümde Bilim Tarihi Profesörü olma başarısı göstermiştir.

1958 yılında Ordinaryüs Profesör unvanını almıştır. 1974 yılında Felsefe Bölümü Başkanlığına seçilmiştir ve emekli oluncaya kadar bu görevini de başarılı bir şekilde sürdürmüştür.