Ayhan Sicimoğlu

Ayhan Sicimoğlu

Ayhan Sicimoğlu kimdir?

Sicimoğlu, 25 Ağustos 1950 tarihinde Niğde’de dünyaya geldi. Asıl adı Ayhan Sinan Sicimoğlu’dur. Bir ablası ve ABD’de yaşayan bir kız kardeşi var. Çocukluğu İstanbul, Moda’da geçmiştir. Kayserikökenli bir aileye mensup olan Ayhan Sicimoğlu, Talas Amerikan Okulu ve Tarsus Amerikan Koleji'nde eğitim gördü. Lise yıllarında okul orkestralarında çaldı. Sonra, Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi'nde ekonomi eğitimi gördü. Mezun olduktan sonra fotoğraf ve film bölümlerinde okumak için İngiltere'ye gitti. 

Daha sonra mod fotoğrafçılığı yapmak için Roma'ya gitti ve İtalyan müzisyen Toni Esposito ile tanıştı, onların müzik gruplarına katıldı, 76-81 seneleri arasında Roma’da dört sene yaşadı. 1981yılında Türkiye’ye döndükten sonra 1981 yılında Erzincan’da askerlik görevini yaptı.

Daha sonra da New York'a yerleşti ve 6 sene orada babasının tekstil işinde çalışarak yaşadı. 2006 yılında İstanbul’a yerleşti.

Ayhan Sicimoğlu, üniversite yıllarından tanıştığı Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur, Galip Boransu gibi isimlerle 1970'li yıllarda İpucu Beşlisi adlı biunk grubu kurmuşlar ve bir müddet Seyyal Taner ile çalmışlardır. Heyecanlı, Hop Otur Hop Kalk gibi dönemde ses getiren şarkılarda Ayhan Sicimoğlu'nun düzenlemeleri mevcuttur. Grubun düzenlediği şarkılar arasında yer alan Ele Güne Karşı, daha sonra MFÖ grubunun kült şarkılarından biri haline gelmiştir. Bu İpucu Beşlisi adlı grubun 1970'lerin sonunda dağılmasının sonunda Ayhan Sicimoğlu kariyerine ağırlıklı solo olarak devam etmiştir. İlerleyen yıllarda MFÖ grubunun popüler şarkılarından olan Peki Peki Anladık parçasının, Sicimoğlu'na ithaf edildiği yakın arkadaşı Mazhar Alanson tarafından açıklanmıştır.

Bir dönem tekstil işiyle de uğraşan Sicimoğlu, son yıllarda çeşitli TV kanallarında Ayhan Sicimoğlu ile Renkler adlı gezi-kültür programını yapmakta ve kurmuş olduğu Latin All Stars grubu ile perküsyon performansları sergilemektedir. Ayrıca Joy FM'de Latin Lover isimli radyo programını düzenlemekte ve Hürriyet Seyahat gazetesinde her pazar yazmaktadır. Gezi programlarında beğendiği durumlar için kullandığı "hastasıyım" sözü izleyicileri tarafından da sıklıkla kullanılmıştır.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce konuşabilmektedir.

Ayhan Sicimoğlu’nun Ayşe Sicimoğlu adında bir kızı vardır. Kızı Ayşe Sicimoğlu da kendisi gibi müzikle uğraşmakta ve opera-şan sanatçılığı yapmaktadır. Ayhan Sicimoğlu, Zeynep Sicimoğlu ile evlidir.

2006 yılında ilk solo albümü “Friends & Family” adı ile çıktı. Bu albümde Fahir Atakoğlu’nun piyanoları ve aranjeleri de dikkat çekiyor.

2011 yılında yaptığı ikinci albümü “En Estambul” ise yabancı müzisyenlerin de yer aldığı ve müzisyenin farklı türlerle olan etkileşimlerinin de hissedilebildiği bir albüm. Armando Miranda ve Rodigor Rodriguez’in çeşitli parçalarda karşımıza çıktığı albümde Burcu Güneş, Sibel Tüzün, Esin İris gibi isimlerin vokal performansları da yer almakta.

Aynı zamanda tam bir deniz tutkunu dalgıç olan Ayhan Sicimoğlu Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı görevi de yaptı.

Kitapları : 
2018 - Hastasıyım 
2013 - Renkli Masallar 
2012 - İstanbul - Hayalden Gerçeğe Sözden Yazıya (birçok yazar ile birlikte) 

Albümleri : 
2011 - En Estambul 
2006 - Friends & Family