Büşra Ersanlı

Büşra Ersanlı

Orta Asya Türk dünyası uzmanı olan Prof.Dr. Büşra Ersanlı, 2010 yılına kadar Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölüm Başkanlığı yapmış, halen aynı bölümde öğretim üyesidir.

İstanbul'da doğdu. 1978 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü´nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Siyasal Bilimler Bölümü´nden master ve doktora derecelerini aldı.

1990 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü´nde öğretim üyesidir. Türkiye'de milliyetçilik, tarih yazımı, Orta Asya ve Kafkasya konularında araştırmaları vardır. 

Kürt açılımını destekleyerek Kürt sorununun demokratik yollardan çözüme ulaştırılması gerektiğini savunmuş, bu çerçevede barışçıl ve siyasi çerçevede sorunun çözülmesi için BDP Siyaset Akademisi'nde dersler vermiş ve BDP parti meclisine demokratik bir anayasa taslağı hazırlanması çalışmaları çerçevesinde destek vermiştir.

Ersanlı, Kasım 2011 de KCK davası kapsamında "örgüt üyeliği ve örgüt yöneticisi" olduğu iddiasıyla tutuklanmış ve 9 ay cezaevinde kalmıştır.

Büşra Ersanlı 13 Temmuz 2012 günü 3.yargı Paketi kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır