Bülent Turan‬

Bülent Turan‬

AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan‬ kimdir?

Bülent Turan‬, 17 Ocak 1975 tarihinde Çanakkale'de dünyaya geldi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Turan, lise eğitimini tamamladıktan sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde okumaya başladı. Burada Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Siyasi kariyerine AK Parti ile başlayan Turan, 2002-06 yılları arasında AK Parti İstanbul Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcılığı yaptı.

Meclise ise ilk olarak 2011 Türkiye genel seçimleri'nde AK Parti İstanbul milletvekili olarak girdi.

24. Dönemde TBMM Adalet Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu Üyeliği, AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Turan, aynı zamanda AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdürdü.

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde AK Parti Çanakkale milletvekili olarak meclise giren Turan, 26. Dönemde AK Parti Grup Başkanvekili oldu.

Siyasi kariyerinin yanı sıra, gençlik yıllarında birçok sivil toplum kuruluşunda ve öğrenci organizasyonunda görevler alan Turan, kurucusu ve sahibi olduğu Turan Hukuk Bürosu’nun yöneticiliği görevini üstlendi.

Hukukçular Derneği’nde Yönetim Kurulu üyesi oldu.

İyi düzeyde İngilizce bilen Turan, evli ve iki çocuk babasıdır.