Bergüzar Korel

Bergüzar Korel

Oyuncu ve televizyon sunucusu Bergüzar Korel kimdir?

Bergüzar Korel, 27 Ağustos 1982'de İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Tanju Korel, annesi Hülya Darcan’dır. İlköğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu’nda bitirdi ve orta öğrenimini Yıldız Koleji'nde tamamladı. Kolejin ardından Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'ne giderek buradan mezun olmuştur.

Bergüzar Korel, üniversite yaşantısından önce spor ile ilgilenmiş ve profesyonel anlamda kulüplerde voleybol oynamıştır. Üniversite yaşantısından itibaren pek çok oyun ve kısa filmde kendisine yer bulmuştur. Devlet Tiyatrosu Kuva-yi Milliye oyununda da yardımcı oyuncu olarak oynamış ve oyunculuğa yavaş yavaş kendisini ısındırmıştır. Susan Baston ile çalışmıştır. Susan Baston sektörde deneyimli bir isimdir ve bir dönem Nicole Kidman ve Tom Hanks’in oyuncu koçluğunu yapmıştır.  Buna ilaveten de Özay Fecht’in workshop çalışmalarına katılmıştır.

TV’de ilk defa 1998'de oynayan Kırık Hayatlar'da kendisini gösterdi. Sonrasında 2005'de Kurtlar Vadisi: Irak filminde Leyla isimli karakteri canlandırdı. Kendisine Kurtlar Vadisi filmi için teklif geldiğinde babası Tanju Korel oldukça hastaydı ve doktorları hayati tehlikesi olduğunu söylüyordu. Bu sebeple ilk rol teklifi geldiğinde oynamak istemedi ancak babasının bu görüşmeye gitmesini istemesi üzerine oynamaya ikna olarak teklifi kabul etti. Aslında oynayacağı bu karakter Arapça konuştuğu ve dizi çekimlerinin sürekli canlı yapılması nedeniyle oldukça zorlayıcı bir karakteri canlandırması gerekiyordu. Fakat kısa zamanda rolüne adapte olarak başarı ile canlandırmayı başarmıştır. Serdar Akar ve Sadullah Şentürk’ün yönettiği ve Ömer Lütfi Mete ile Raci Şaşmaz’ın senaryosunu yazdığı Kurtlar Vadisi: Irak filmi Türkiye’de çok beğenilmiş ve gişe rekorları kırmıştır.

Kurtlar Vadisi Irak'tan sonra aranan isim olmaya başlayan Bergüzar Korel,  bu başarısının ardından aynı yıl Zeytin Dalı dizisinde İklim karakteri ile dizide yer almaya başladı. Bir taraftan da reklam filmlerinde rol alarak kariyerini genişletti. Ardından Binbir Gece isimli dizide Şehrazat Evliyaoğlu karakterini canlandırdı ve 2006'nın En Fazla Reyting Alan Dizisi unvanının sahibi bu dizi ile büyük bir çıkış yakalamış oldu. Kendisi de bu dizideki yüksek performansı sayesinde 2006 yılında Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Ayla Algan bu dizide kendisinin oyuncu koçuydu. Bergüzar Korel, Binbir Gece isimli dizide kendisi gibi tiyatro ve sinema oyuncusu  Halit Ergenç ile birlikte rol almış ve aralarında doğan aşk sayesinde 2009'da evlendiler ve Ali adında bir erkek çocuğu sahip oldular.

Korel, farklı sosyal projelerde yer alarak çocuklar için oyuncu koçluğu yapmış, onlara Yapı Kredi ve TEGV işbirliğiyle oluşturulan Sokak Tiyatroları düzenlemiştir.  
Oyunculuk olarak kariyerinde daha da ilerilere gitmek istediğini belirten oyuncu, oyunculuk yanında voleybol, rüzgâr sörfü buz pateni gibi sporlarla ilgilenmekte bunun yanında da dans ve piyano eğitimi de alarak çok yönlü bir kişilik sergilemektedir.
Kariyerinde bir de Çocuktan Al Haberi isimli yarışma programında sunuculuk görevi bulunmaktadır. Bu süreçte Tolgahan Sayışman ile birlikte Aşk Geliyorum Demez isimli romantik komedi filminde yer almıştır. Oyunculuk ve sunuculuk dışında seslendirme de yapan Korel, Casus Kızlar isimli çizgi filmin Sam karakterine ses vermiştir.

2010'da başrolde Bülent İnal ile birlikte yer aldığı Bitmeyen Şarkı dizide yer almıştır. Aynı yıl Muhteşem Yüzyıl dizisinde kısa süreli olarak Monica Teresse rolünde oynamıştır. Sonraki yıl Karadayı dizisinde Kenan İmirzalıoğlu’yla birlikte başrolü paylaşarak Hâkime Hanım Feride Şadoğlu karakteriyle kamera karşısına geçmiştir.

Ve Kadın Dünyaya Dokundu temalı 48.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Jüri üyesi olarak görev yapmıştır. 
 
2016'da yayınlanan Vatanım Sensin dizisinde Binbaşı Cevdet’in eşi ahu gözlü bir balkan gelini olan ve işi gereği soğukkanlı, fedakâr ve kuvvetli bir karakter olarak karşımıza çıkan Hemşire Azize karakterini canlandırmaktadır.

Oyunculuğun yanı sıra hayallerinde bir kahve dükkanı olan Bergüzar Korel, o dükkanı Cihangir'de gerçeğe dönüştürdü. Not Just Coffee adlı mekana hayranları tarafından ilgi çok fazla.