Birigitte Macron

Birigitte Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi Birigitte Macron kimdir?

Macron, 13 Nisan 1953 tarihinde Fransa’daki Amiens kentinde dünyaya geldi. Tam adı Brigitte Marie-Claude Trogneux’dur. Annesi Simone Pujol, babası Jean Trogneux’dur. İyi koşullar altında yetişen Birigitte’nin ailesi, 1872’de bu yana faaliyette olan "Macarons d'Amiens" adlı tanınmış bir çikolata üreticisidir. 

Bir öğretmen olan Birigitte Macron, Amiens'de bir Cizvit lisesi olan La Providence'de Fransızca ve Latince öğretmenliği yaptı. Şimdiki eşi Emmanuel Macron da o lisede öğrenci idi. Birigitte Macron, 2014 yılında öğretmenlikten emekliye ayrıldı.

22 Haziran 1974 tarihinde bankacı Andre Louis Auziere ile evlendi. 1993 yılında eşinden boşandı. Tiphaine Auzière (d.1984), Laurence Auzière (d.1977), Sébastien Auzière (d.1975) adlarında üç çocuğu ve 7 de torunu vardır.

Birigitte Macron, 2007 yılında Emmanuel Macron ile evlendi.

Eşiyle tanışma hikayesi de yine Fransız basının hayli ilgi duyduğu konulardan biri. O zamanlar henüz 16 yaşında olan Emmanuel Macron, Amiens’deki bir Cizvit okulunda öğrencidir. 41 yaşındaki Brigitte de onun öğretmenidir.

“Komedi Sanatı“ adlı bir tiyatro oyunun provaları sırasında öğretmen ve öğrenci arasında bir elektriklenme olur. Brigitte Macron, Fransa’nın en ünlü magazin dergilerinden Paris Match’a bu olayı şöyle anlatıyor: "Ona karşı bende bir zafiyet oluşmaya başladığını hissetmiştim. Aynı duygular onda da belirmişti."

Emmanuel Macron, bu yasak aşkın ortaya çıkmasını önlemek için okul değiştirir ve Paris’deki IV. Henri adlı elit liseye gider. Öğretmeni Brigitte ise Amiens’de kalır.

Brigitte, 23 yıllık eşi Andre Louis Auziere’den boşanarak genç sevgilisinin yanına Paris’e taşınır ve kısa süre sonra onunla evlenir. Birigitte Macron Fransa’nın artık yeni first ladysi.