Brooke Shields

Brooke Shields

Aktris Brooke Shields kimdir?

Shields, 31 Mayıs 1965 tarihinde New York, Amerika’da dünyaya geldi. Annesi ve babası, oyuncu henüz küçük bir çocukken boşandı. Daha sonra babası bir evlilik yaptı. Bu evlilikten Marina, Olympia, Diana, Thomas ve Christina isimli 5 üvey kardeşi oldu.

Film kariyeri, 1978 yılında "Pretty Baby" isimli filmle başladı. Shileds’ın ikinci filmi, 1979 yapımı "Wanda Nevada" oldu.

Oyuncuya dünya çapında ün kazandıran film, 1980 yapımı "The Blue Lagoon" (Mavi Göl) oldu. 1981’de rol aldığı "Endless Love" adlı yapımın ardından, 4 sene boyunca arka arkaya halk tarafından en çok sevilen genç oyuncu ödülünü aldı.

Shileds, oyunculuk kariyerine 1983 – 1987 seneleri arasında eğitimi için ara verdi. 1987’de Princeton Üniversitesi’nden Fransız Edebiyatı dalında diplomasını aldı. 1.83 meterlik boyu yüzünden, kısa aktörler karşısında oynayamayacağı için birçok rol kaçırdığını söylemişti.

Beyaz perdenin yanında birçok televizon yapımında da rol aldı. Bunlardan en başarılı olanı, 1996 – 2000 seneleri arası başrolünü üstlendiği NBC yapımı "Suddenly Susan" oldu. Bu dizi Shields’a 1997’de "halk tarafından en çok sevilen kadın oyuncu" ödülünü kazandırdı. Tiyatro da da kendini gösteren oyuncu "Grease", "Cabaret", "Wonderful Town" ve "Chicago" gibi Broadwayyapımlarında sahneye çıktı.

1980'li yıllarda, Shields’ın ilişkileri magazin basınını çok işgal ediyordu. Birlikte olduğu ünlüler arasında Ted McGinley, Dean Cain, John F. Kennedy Jr., Michael Bolton, Monaco prensi 2. Albert ve Michael Jackson bulunuyordu. Oyuncu, 19 Nisan 1997 tarihinde tenisçi Andre Agassi ile evlendi ancak bu evlilik 2 sene sürdü. 4 Nisan 2001’den beri Chris Henchy ile evli. Ikilinin 15 Mayıs 2003 doğumlu Rowan Francis ve 18 Nisan 2006 doğumlu Grier Hammond adlı iki çocuğu var.

2005 yılı bahar ayında, Brooke Shields, televizyonlarda ve magazin dergilerine doğum sonrası yaşadığı depresyonla ilgili deneyimlerini anlattı. Çocuğunu dünyaya getirdikten sonra oyuncu, annelik bağlarının yeterince kuvvetli olmamasından dolayı bebeğinin ihtiyaçlarına karşılık veremiyordu, ağır bir depresyon içindeydi hatta intihar etmeyi bile düşünmüştü. Oyuncuyu depresyona iten nedenler arasında travmatik doğum, daha önce yaşadığı düşük, ailenin depresyon geçmişi ve babasının doğumdan 3 hafta önce ölmesi vardı. Shileds bu kötü dönemini, yazdığı "Down Came the Rain" adlı kitabında anlattı.

Bu süreç boyunca Brooke Shields’ın antidepresanlar hakkındaki demeçleri, aktör Tom Cruise’un oyuncuya şiddetle karşı çıkmasına ve ikilinin uzun süre tartışmasına yol açtı. Cruise daha sonra oyuncudan özür diledi ve Shileds, Cruise ve Katie Holmes’un evlilik töreninin davetlileri arasındaydı.

2007 yılında gösterime girecek "Lipstick Jungle" isimli dizinin pilot bölümünde, "National Lampoon’s Bag Boy" isimli filmde ve 2008 tarihli "The Midnight Meat Train"de karşımıza çıkacak. Oyuncunun dedesi Frank Shieldsünlü bir tenis oyuncusuydu. Blondie grubunun 1978 tarihli albümü "Parallel Lines"da yer alan şarkı Pretty Baby, Brook Shields için yazılmış. 1980 ve 1985 yılları arasında tüm dünyada 300den fazla magazin dergisinin kapağındaydı. Şu anda New York’ta yaşıy