Burak Cantürk

Burak Cantürk

Burak Cantürk, polis okulu sınavlarına girmiş ancak FETÖ tarafından akademiye girmesi engellenmişti. Polis olma hayali yarım kalan 22 yaşındaki Cantürk, 15 Temmuz gecesi Çengelköy’de darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu şehit oldu.

Aslen Erzincanlı olan Burak Cantürk, Balıkesir Üniversitesi İşletme bölümü 3. Sınıf öğrencisiydi. 15 Temmuz gecesi Çengelköy’de oturduğu evinden, babası ve küçük kardeşi ile darbeci askerlere direnmek için meydanlara indi.

Cantürk, darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu sırtından vuruldu. Olay yerinde şehadetine tanıklık eden babası ve kardeşinin en son duyduğu şey Burak’ın ''Allah'' diye bağırması oldu.

Burak Cantürk’ün hep polis olmak istediğini anlatan baba Elyasa Cantürk, oğluna polis olmayı neden bu kadar çok istediği sormuş ve ''Ölürsem şehit olurum, Türk bayrağına sarılırım'' cevabını almıştı.

Cantürk’ün iş yerindeki arkadaşları, onun ismini hafızalarda hep taze tutmak için fotoğraflarının olduğu bir vefa köşesi hazırladı. 22 yaşındaki Cantürk, okul harçlığını çıkarmak için yazları restoranda garsonluk yapıyordu.

Şehidin fotoğraflarının yer aldığı köşenin kendilerini duygulandırdığını belirten mekan sahibi ve çalışanlar, "Onun vatan için yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.

Şehit Burak Cantürk’ün ismi, İstanbul Kartal’da çok programlı liseye verildi.