Cenk İldem

Cenk İldem

Dünya genelinde birçok madalya kazanmayı başarmış Milli sporcumuz Cenk İldem kimdir?

Cenk İldem, 5 Ocak 1986 tarihinde Şişli, İstanbul'da dünyaya geldi. 

Güreşçi olan babasını teşvikiyle henüz 10 yaşında güreşe başlayan Cenk İldem, eğitimiyle eşzamanlı olarak spor antremanlarına babasının antrenörlüğüyle devam etti. 

Lise mezuniyetinin ardından Niğde Üniversitesi'nin Beden Eğitimi Bölümü'nü okuyan İldem, buradaki eğitimini de tamamladıktan sonra Beden Eğitimi öğretmeni olarak çalışmaya başladı. 

Profesyonel güreş kariyerinin yanında halen Şişli Lisesi'nde Beden Eğitimi öğretmenliği yapmaktadır.

 

Güreş Kariyeri

Babasını teşvikleriyle güreşe başlayan Cenk İldem'in antrenörlüğünü, 10 yaşından itibaren babası eski güreşçi Hüseyin İldem yapmaktadır.

Cenk İldem, 2005-07 yılları arasında gençler düzeyinde çıktığı müsabakalarda 2 Avrupa Şampiyonası, 1 de Dünya Şampiyonası'nda Altın Madalya kazandı. Kazandığı bu başarılardan sonra millî takıma girmeyi başardı. 

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 2010 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Bronz Madalya kazanan İldem, bu başarısını 2013 senesinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kazandığı Bronz Madalya ile devam ettirdi.

2014 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda da Gümüş Madalya kazanmayı başaran Milli sporcumuz İldem,  2016 Yaz Olimpiyatları'nda Bronz Madalya kazandı. 

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda erkekler grekoromen stil 98 kiloda Bronz Madalya kazanan milli güreşçi Cenk İldem 10 Eylül 2017 gecesi trafikte yol verme yüzünden tartıştığı kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı.

İki bacağından yaralanan grekoromen güreşçinin hastaneye kaldırıldığı, sağlık durumunun da iyi olduğu öğrenildi.

İstanbul’da bir hastanede tedavisi süren milli güreşçinin ameliyat olacağı ifade edildi.