Charles Baudelaire

Charles Baudelaire

Charles Baudelaire kimdir?

Baudelaire, 9 Nisan 1821'de Paris'de dünyaya geldi. Mutsuz bir çocukluk dönemi geçirdi. 1827yılında babasını kaybeden Charles, 1839'da okuduğu okuldan disiplinsizlik gerekçesiyle atıldı. 1941 yılında henüz 20 yaşındayken Frengiye yakalandı ve Hindistan'a gitmeye karar verdi.

Bu macerası kısa süren Charles Baudelaire, 1942'de Fransa'ya geri döndü. Babasından kalan mirası hesapsızca harcadığını düşünen ailesi, miras hakkını elinden aldı. 1846'da, sonraları, "Kötülük Çiçekleri" kitabına girecek şiirlerini yazmaya başlamıştı. 1847 yılında Edgar Allan Poe'yu keşfeden Charles, Edgar'ın bir çok eserini Fransızcaya çevirdi.

1848'de devrimcilerin yanında yer aldı. 1857'de Les Fleurs du Mal (Kötülük Çiçekleri) kitabını yayınladı. Kitabındaki altı şiir kamu ahlâkına aykırı bulununca hakkında dava açıldı. İlk kitabından üç sene sonra 1860'da "Yapay Cennetler"i yayınladı. Bu kitabında da gene uçlarda gezinen bir karakter sergiliyordu. 

İki sene kaldığı Belçika'dan dönüşünde felç olan sanatçı, 31 Ağustos 1867 tarihinde Paris'te 46 yaşındayken hayatını kaybetti. Mezarı Paris Cimetière du Montparnasse'da olan Charles Baudelaire, yaşadığı dönemde kurulmakta olan modern Paris'in metropol yaşantısı üzerine inşa ettiği edebiyatı ve eleştiri yazıları modernist estetiğin habercisi sayılır.