Chris Noth

Chris Noth

Oyuncu Chris Noth kimdir?

Noth, 13 Kasım 1954 tarihinde Wisconsin, Amerika’da dünyaya geldi. Annesi Jeanne Parr ve babası Charles ‘ın üç erkek çocuğunun en küçüğüydü. Annesi Jeanne, İrlandakökenliydi ve CBSkanalında haber sunuculuğu yapıyordu. Babası Charles ise, Noth 8 yaşındayken öldü. Bu olayın ardından Chris Noth, annesiyle birlikte İngiltere, Sırbistan ve İspanya gezilerine çıktı.

Oyuncu, üniversiteyi Vermont’taki Marlboro Koleji’nde tamamladı. Daha sonra Sigourney Weaver, Meryl Streep gibi ünlülerin okulu olan Yale Drama Okulu’nda master yaptı. Burada 25 oyunda rol aldı ve 1988 yılında düşük bütçeli bir yapım olan "Jakarta"da oynadı. Bu yapımdan önce 1982’de "Smithereens" ve 1987’de "Babyboom"da küçük rolleri oldu. Ayrıca "Hill Street Blues" ve "Another World" adlı televizyon dizilerinde oynadı. Bu arada Noth, 1,5 sene kadar “ruhani evi” olarak adlandırdığı Endonezya’da yaşadı.

Chris Noth’un kariyerindeki en önemli adım 1988 yılında atıldı. Amerikan televizyonlarında halen gösterilen "Law&Order" adlı serinin pilot bölümünde oynadı. 

1990 yılında NBC kanalı diziyi yayına soktu ve dizi yavaş yavaş büyük bir hayran kitlesi oluşturmaya ve olumlu eleştiriler almaya başladı. Noth’un oynadığı karanlık, yakışıklı ve sorunlu dedektif "Mike Logan" karakteri, bir anda Noth’u oyuncu kadrosundaki en popüler isim yaptı. Fakat 1995 yılında dizinin kadrosundan çıkarıldı. 1998’de, dizinin Mike Logan karakteri üstüne kurulu sinema filmi versiyonu çekildi. Chris Noth, "Exiled: A Law&Order Movie" adlı filmde başrol oynadı.

Aynı sene, Noth’un kariyerindeki ikinci en önemli adım gerçekleşti. Sex and the City adlı dizide Sarah Jessica Parker’ın canlandırdığı Carrie Bradshaw’un bir ayrılıp bir barıştığı sevgilisi "Mr. Big"i canlandırdı. Dizinin 6 yıllık yayın hayatı boyunca kadroda yer aldı. Bu sırada, 2000 yılında "Cast Away" filminde Helen Hunt’ın kocası rolündeydi. Aynı sene, bir Broadway yapımı olan "The Best Man"de yer aldı. 2001’de "Crossing Jordan" dizisinin birkaç bölümünde FBI ajanını canlandırdı.

2005 yılında Noth, "Law&Order"da oynadığı Mike Logan karakterine geri döndü. "Law&Order: Criminal Intent" adlı yapımın 2005-2006 sezonunda rol aldı. Ayrıca 2001 yapımı "The Judge" ve 2004 yapımı "Bad Apple"ın yapımcılığını üstlendi.

New York’ta "The Cutting Room" isimli bir gece kulübü işletiyor. Sex and the City’deki rolüyle Altın Küre, "Cast Away"deki rolüyle de Akademi Ödülüadaylıkları bulunuyor.