Christine Nöstlinger

Christine Nöstlinger

Yazar Christine Nöstlinger kimdir?

Nöstlinger, 13 Ekim 1936 tarihinde Avusturya, Viyana’da dünyaya geldi. Çocukluğu 2 yaşından itibaren Adolf Hitler’in ordusunun işgali altında kalan Avusturya’da bodrum sığınaklarında geçti. Polonya’ya kaçmak zorunda kalan babasının yokluğuyla ağırlaşan bu savaş yıllarında, bomba isabet eden evlerinin enkazından iki kez sağ olarak çıkarıldı. Dokuz yaşındayken, Kızıl Ordu Viyana’ya girdiğinde bodrum yaşamından kurtuldu. Liseyi bitirdiğinde ressam olmaya karar verdi ve Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü. Bir kaç sene grafik sanatçısı olarak çalıştı.

1950’lerin sonunda bir gazeteci olan Ernst Nöstlinger ile evlenip iki kız çocuğu sahibi olduktan sonra “ev kadını” kimliğiyle yetinemeyeceğini anlayıp, iyi yaptığını düşündüğü kitap resimleme işine başladı. 1961 yılında doğan kızı Christiane Nöstlinger de İllüstratör yapmakta ve Gerçek mesleği olan psikolojinin yanı sıra annesi Christine Nöstlinger'in kitaplarını esprili bir tarzda desenleyen sanatçı, Belçika, Antwerp'de ailesiyle beraber yaşamaktadır.

İki sene üstünde çalıştıktan sonra yayıncıya göndermeyi göze aldığı ilk kitabı Alev Saçlı Çocuk (Die feuerrote Friederike) düşündüğünün tersine desenleri yerine yaratıcı öyküsüyle ilgi görünce, kitap resimlemeyi bırakıp yazmaya başladı. Kendisi, yazma konusunda “tembel” olduğunu ileri se de, Nöstlinger, son otuz yıl içinde yüzün üstünde kitabı ve sayısız makalesi yayımlanmış çok üretken bir yazar.

Çocuklara ve gençlere hikayeler yazmanın yanı sıra yetişkinlere de, özellikle Viyana lehçesinde şiirler ve öyküler kaleme aldı. 1970 yılından bu yana birçoğu yabancı dillere çevrilen ve klasikleşen yüzü aşkın çocuk ve gençlik kitabı yayımlandı.

Çeşitli gazete ve dergilerle Avusturya Radyosu için de çalıştı. Günümüzde dünya çocuk edebiyatının klasikleri arasında sayılan Kim Takar Salatalık Kral’ı ile 1973 yılında Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazanan yazar, pek çok ödülün yanı sıra 1984’te uluslararası Hans Christian Andersen Ödülü’nü ve 2003’te de yine uluslararası Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Yabancı düşmanlığına karşı etkin bir sosyal örgütlenmeye de destek veren Nöstlinger, çocuk edebiyatına getirdiği eleştirel-sosyal tutumuyla “antiterbiyeci” bakış açısıyla ünlendi. Genellikle orta halli aile çocuklarının gündelik yaşamlarını ele aldığı kitaplarında, geleneksel aile yapısını ve okul kurumunu esprili bir üslupla eleştiriyor.

İlk kitabı "Die feuerrote Friederike" 1970'te yayınlandı.Kitabın illüstrasyonları da yine kendisine aitti.Kitap Türkçeye "Alev Saçlı Çocuk" ismiyle çevrildi.

Ödülleri : 
2003 – Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü 
1984 – Hans Christian Andersen Ödülü 
1973 - Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü 

Bazı Kitapları : 
1970 - Die feuerrote Friederike (Alev Saçlı Çocuk) 
2003 - Konrad ya da konserve kutusundan çıkan çocuk 
1973 - Kim Takar Salatalık Kral’ı 
2003 - Konuk değil baş belası 
2004 - Lollipop 
2005 - İşte şimdi hapı yuttum 
2005 - Susi’nin gizli günlüğü 
2006 - Arkadaş dümeni 
2008 - Kağıt uçakla gizli gizli macera 
2008 - Hadi ama baba 
2009 - Aklından düşünceler geçen çocuk 
2011 - Evde ve uzakta 
Saklı Miras 
Küçük korsan 
Mini serisi 
1. Mini ve mırnav kedi 
2. Mini denizde 
3. Mini ve doğum günü partisi
4. Mini küçük dedektif 
5. Mini ve yılbaşı armağanları 
6. Mini kayak tatilinde