Clive Owen

Clive Owen

Karakter oyuncusu olarak ün yapan Clive Owen, TV dizilerinden Hollywood’a geçiş sürecinde oldukça başarılı performanslar göstermiştir.

Clive Owen, 3 Ekim 1964 tarihinde beş erkek çocuğun dördüncüsü olarak Keresley, Coventry, Warwickshire, İngiltere’de dünyaya geldi. Hannah ve Eve isimlerinde iki ablası vardır. Müzisyen olan babası, Owen henüz 3 yaşındayken evi terk etti.

Binley Park Comprehensive School’da öğrenim gören Owen, Artful Dodger’ın "Oliver!” adlı oyununda gösterdiği başarılı performansla 13 yaşında genç tiyatrocular topluluğuna seçildi. Başlangıçta oyunculuk eğitimi almak istemeyen, ancak daha sonra kararını değiştiren Owen, uzun süre iş aradıktan sonra Royal Academy of Dramatic Art’a kaydoldu.

Mezuniyetinin ardından Young Vic Theatre Company’ye katıldı ve William Shakespeare’in birkaç oyununda sahne aldı. Bu dönemde Romeo ve Juliet’te birlikte rol aldığı Sarah-Jane Fenton’a aşık oldu.

Rockliffe's Babies isimli TV dizisiyle oyunculuk kariyerine başlayan Owen’ın ilk filmi 1988’de Beeban Kidron’ın yönetmenliğini yaptığı Vroom adlı yapımdı.

1990-1991 yılları arasında TV izleyicisinin evine konuk olduğu ve onu tüm İngiltere’de ünlü yapan TV dizisi Chancer’da Derek Love karakterini canlandırdı. Aynı yıl Stephen Poliakoff’un yönetmenliğini yaptığı Close My Eyes isimli filmdeki oyunculuğuyla eleştirmenlerden büyük övgü aldı. Medyanın ilgisinden rahatsız olan Owen, uzun süre TV programlarına çıkmama kararı aldı.

İngiltere’de büyük popülerlik kazanan Owen, Century, The Turnaround, Privateer 2: The Darkening gibi uzun metrajlı filmlerde ve birçok TV dizisinde rol aldıktan sonra filmografisindeki ilk Hollywood yapımı için kamera karşısına geçti. Başrollerini Halle Berry’yle birlikte paylaştıkları The Rich Man's Wife’tan sonra yine olumlu eleştiriler alan Croupier’de performans gösterdi.

BBC’deki ilk dizi tecrübesi Split Second’dan sonra, The Echo ve Second Sight gibi dizilerle oyunculuğa devam eden Owen, Robert Altman'ın yönettiği ve Helen Mirren’la birlikte Ryan Phillipe’le başrolleri paylaştığı Gosford Park’la sinemaya geri döndü.

2002’de büyük gişe başarısı yakalayan Hollywood prodüksiyonu The Bourne Identity’de Matt Damon’la birlikte kamera karşısına geçen aktör, Hostage, Beat the Devil ve Ticker gibi TV dizileriyle sinemaya yine bir süre ara verdi.

2003 yılında İngiliz yapımı I'll Sleep When I'm Dead’de başrolde oynadıktan sonra aynı yıl Angelina Jolie ile birlikte Beyond Borders için kamera karşısına geçti. Antoine Fuqua’nun yönetiminde, beyazperdedeki en iddialı rollerinden biri olan King Arthur'daki oyunuyla epik türünün de altından başarıyla kalktığını gösteren Clive Owen, 2004’te daha önce tiyatroda oynadığı Closer’ın film versiyonu için kolları sıvadı.

Bu kez diğer erkek karakter Larry’yi canlandıran aktörün eski rolünde Jude Law görülüyordu. Closer’daki oyunuyla akademinin de takdirini kazanan Owen, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oskara aday oldu. Ancak aynı dalda verilen Golden Globe ve BAFTA ödüllerini kazanarak oyunculuğu tescillendi.

Owen, Sin City, Derailed, The Pink Panther, Inside Man ve Children of Men’den sonra Owen, 2007 tarihli The Golden Age ve Shoot 'Em Up filmlerinde performans gösterdi. Koyu bir David Bowie hayranı olan ünlü aktör, şarkıcının kendisine büyük ilham verdiğini belirtmiştir. Liverpool taraftarı olan Owen, 2006’da GQ magazine tarafından en iyi giyinen aktör seçilmiştir.

Clive Owen’ın 1995 yılında evlendiği eşi Sarah-Jane Fenton’dan 2 kız çocuğu vardır.

Filmleri

Vroom

Precious Bane

Chancer

Lorna Doone

Close My Eyes

Class of 61

Century

The Magician

The Return of the Native

Doomsday Gun

An Evening with Gary Lineker

Nobody's Children

The Turnaround

Bad Boy Blues

Privateer 2: The Darkening (Video oyunu)

The Rich Man's Wife

Sharman

Croupier

Bent

The Echo

Split Second

Second Sight

Greenfingers

Second Sight: Kingdom of the Blind

Second Sight: Parasomnia

Second Sight: Hide and Seek

The Hire

Gosford Park

Walk On By

The Bourne Identity

Beyond Borders

Closer

King Arthur

Derailed

Sin City

Children of Men

Inside Man

The Pink Panther

Elizabeth: The Golden Age

Shoot Em Up

The International

Duplicity

The Boys Are Back

Inside Man 2

Killer Elite