Daniel Defoe

Daniel Defoe

İngiliz yazar ve gazeteci Daniel Defoe kimdir?

Daniel Defoe, 1660 senesinde Londra, İngiltere'de dünyaya geldi. Babası, İngiltere Kilisesi'nden ayrılma yanlılarındandı. Bundan dolayı oğlunu Oxford ya da Cambridge'e göndermedi. Newington Green'de Rev. Charles Morton'ın yönettiği akademiye gönderilen Defoe, burada bir İngiliz üniversitesinde görebileceğinden daha kapsamlı ve yer yer daha nitelikli bir eğitim gördü.

Bir dönem papaz eğitimi alsa da, kendisi papaz olmak istemiyordu. Eğitiminden sonra 1683 senesinde ticaret ile uğraşmaya karar verdi ve çeşitli malların alım satımıyla ilgilendi. Mesleğinden dolayı yurt içi ve yurt dılı bir çok seyahate çıkan Defoe, kendi tabiriyle "13 kere zengin, 13 kere fakir" oldu. Yaptığı işlerin çoğundan zarar etti. 1692 senesinde 17000 sterlin borç ile iflas etti. 1713 senesinden sonra ticareti bıraktı ve bir daha bu işle uğraşmadı. 

1702 senesinde meşhur  "The Shortest-Way With The Dissenters (Ayrılıkçılarla Başetmenin En Kestirme Yolu)" ktiabını yazdı. Katolikleri savunan bir kitap gibi görünen bu eser, aslında katoliklerin ayinleri ve düşünceleriyle dalga geçmekteydi. Bu kitap başlarda fazla satsa da, içeriği anlaşıldıktan sonra büyük tepki çekti ve yazar 1703 senesinde "Yayın yoluyla isyana teşvik" suçundan hapse girdi. 

Gazeteciliğe 40 yaşında başlayan Defoe, birkaç sene sonra roman yazmaya başladı. En çok ilgi gören romanı "Robinson Crusoe" 1719 senesinde yayınlandı ve bir sene içerisinde dört baskı yaptı. 

İngiltere'de, İngiliz kültürüne muhalefet eden yazılarını, Osmanlı Devleti'ne istihbarat sağlamak amacıyla yazdığı söylenmektedir. 

Siyasi yazılarındaki sert eleştirileri yüzünden birçok kez hapse giren yazar, 24 Nisan 1731 tarihinde, memleketi Londra'da hayata veda etti. 

 

Başlıca Eserleri 

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe’nun Yeni Serüvenleri

Robinson Crusoe’nun Yaşamı ve Olağanüstü Serüvenleri Boyunca Ciddi Düşünceleri

A Journal of the Plague Year (Veba Yılı Günlüğü)

Colonel Jacque ( Albay Jacque),

Moll Flanders

Roxana

Bir Sipahinin Anıları