Demir Sabancı

Demir Sabancı

Demir Sabancı, suikast sonucu öldürülen Özdemir Sabancı'nın oğludur.

Demir Sabancı, 1971 yılında Özdemir Sabancı'nın oğlu olarak Adana'da doğdu. 1989'da Tarsus Amerikan Koleji'nden mezun oldu. Ardından Boston Üniversitesi'nde ekonomi ve işletme eğitimi almak için ABD'ye gitti. New York'da bulunan Cornell Üniversitesi'nde master yaptıktan sonra, çalışmak amacıyla Japonya'ya gitti. Bu dönemde Mitsui ve Toyota şirketlerinde çalıştı. Japonya'dan döndükten sonra o sırada henüz yeni kurulmuş olan TeknoSA'nın genel müdürlüğüne atandı. Daha sonra Sabancı Holding yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 2002 yılında Sabancı Holding perakende grup başkanlığı yapmaya başladı.

Demir Sabancı, Sakıp Sabancı'nın ölümünün ardından aile üyeleri ile düştüğü anlaşmazlık üzerine 2004 yılında Sabancı Holding'te yürüttüğü tüm görevlerinden ayrıldı. Sahip olduğu %6,17 lik şirket hisselerini satan Sabancı, elde ettiği gelir sayesinde 2006 yılı gelir vergisi rekortmeni oldu. Demir Sabancı'nın şirketten ayrılmasının nedeni olarak annesi ve kardeşi Serra Sabancı ile holding yönetiminin belirlenmesi konusunda yaşanılan anlaşmazlık gösterilmektedir. Ayrıca, Demir Sabancı'nın, şirketin başına Güler Sabancı'nın geçmesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığı da iddia edilmektedir.

İş hayatı

Demir Sabancı, Ömer Sabancı ve Yalçın Sabancı ile birlikte DÖYSA isimli bir havacılık şirketi kurmuştur. Ali Sabancı ve Ömer Sabancı ile ortak oldukları ODEA isimli şirketle inşaat ve turizm sektöründe faaliyet göstermektedir. Sabancı, İngiliz elektronik perakendecisi Dixons ile ortak olarak bu şirketi Türkiye'ye getirmeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Demir Sabancı, Düzce'de bulunan ve polimer ürünler imal eden Odesa Gelistirilmis Polimer Yatırımları A.Ş. adlı bir şirketin de sahibidir. Bu şirket çok kısa zamanda Dr. Naim H. Alemdaroğlu yönetiminde gıda sektörü için katlanabilir kasalar üretmeye ve ihraç etmeye başlamıştır.

Sabancı ayrıca, Beylerbeyi'ndeki Hasip Paşa Yalısı ve Kalkavan yalısı'nın da sahibidir. 2005 yılında kurduğu Demas İnternational uluslararası lojistik firması 2008 yılında Gulftainer'le eşit ortaklık kurmuştur.

2009 yılında Sedes Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş şirketiylede sigorta brokerliği sektörüne girmiştir. 2010 yılında ABD'de 2.9 milyon dolara satın aldığı binayı kurduğu Sedesco inc. şirketinin merkezi yaptı. Demir Sabancı, East 61. Street ve Madison Avenue'de bir ofis binasının %60'ına ortak oldu.

Özel hayatı

Demir Sabancı, Cornell Üniversitesi'nden sınıf arkadaşı olan ve aynı zamanda 1991 yılı Türkiye 2. güzeli seçilen Aslıhan Koruyan ile 2002 yılında evlendi. Bu evliliğinden Bora ve Oya isimli 2 çocuğu vardır.