Ebubekir Bal

Ebubekir Bal

Ebubekir Bal kimdir?

Ebubekir Bal, 1964'te Diyarbakır'da dünyaya geldi. Babasının ismi Mehmet, annesinin ismi Kevser'dir. Diyarbakır Ali Emiri Orta Okulu’nu tamamladıktan sonra Ticaret Meslek Lisesi'nde belli bir dönem okumuş ancak eğitimini yarıda bırakıp ticaret hayatına atılmıştır.

1989 senesinde halen Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürdüğü Bal Teks Pamuk Tekstil San ve Tic.Aş. ‘de çalışmaya başlayan Ebubekir Bal, bu şirketin yanı sıra tekstil, otomotiv, bitkisel yağ üretimi, gayrimenkul, sağlık, enerji, tarım, sigorta ve aracılık sektörlerinde bir çok alanda faaliyet gösteren şirketlerin, Yönetim Kurulu Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevlerini de devam ettirmektedir.

Ebubekir Bal, 1999 senesinde Diyarbakır Ticaret Borsası'nda 1. Dönem Başkan Yardımcılığı görevini üstlendikten sonra 2. dönem aynı kurumda Meclis Başkanlığı görevini üstlendi. Haziran 2013 seçimlerinden itibaren de Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmakta olan Bal, 2013 Ağustos ayında TOBB Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

İyi derecede Kürtçe bilen Ebubekir Bal, evli ve üç çocuk babasıdır.