Efraim Elrom

Efraim Elrom

Efraim Elrom İsrail'in İstanbul Başkonsolosu olarak görev yapmıştır. 17 Mayıs 1971 tarihinde kaçırılarak infaz edilmiştir.

İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu'nu yapmış olan Efraim Elrom 17 Mayıs 1971 tarihinde Ulaş Bardakçı, Hüseyin Cevahir, Mahir Çayan, Necmi Demir, Oktay Etiman ve Ziya Yılmaz tarafından kaçırılmıştır. Yaptıkları bu eylemle hapisteki arkadaşlarını kurtarmayı amaçlamışlardır. Olayın ardından şahıslar İsrail Başkonsolosluğu önüne bir bildiri bıraktılar. Yazdıkları metinde şu sözler geçmektedir:

Ortadoğu halklarının baş düşmanı Amerikan Emperyalizminin maşası Siyonist İsrail'in Türkiye Başkonsolosu olan ve de ülkemizdeki Siyonist hareketlerin organizasyonunda önemli rolü olan Efraim Elrom'u kaçırmıştır. Elrom'un hayatına karşılık, derhal şu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

- Tutuklu bulunan bütün devrimcilerin derhal serbest bırakılması 
- Yapılan eylemin TRT Haber Bültenleri'nde 3 gün devamlı ve eksiksiz anons edilmesi,
- Mühlet doluncaya kadar polisin ve diğer zabıtanın hiçbir takibe girişmemesi ve aleyhte propaganda yayın yapılmaması.
Süre bu ültimatomun verildiği tarihten itibaren 3 gündür. Şartlar yerine getirilmezse İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom kurşuna dizilecektir.

Olayı öğrenen dönemin başbakanı Nihat Erim bir bildiri yazdırarak metni radyolarda okuttu. Bildiride:

Amerikancı Bakanlar Kurulu'na

- Konsolos derhal serbest bırakılmazsa olayın failleri ile uzak-yakın ilişkisi olan herkes ve gençleri kışkırtanlar derhal gözaltına alınacak.
- Kaçırılma olayına karışan veya yardım edenler idam cezasıyla yargılanacak.
- Eğer cinayet gerçekleşip Elrom öldürülürse bu kanun geçmişe dönük olacak.

Bunun üzerine Sıkıyönetim komutanlığı ise kaçırılma olayının ardından 16 numaralı şu bildiriyi yayımladı:

Suçlulara ihtar!

- Elinizde tutuklu bulunan İsrail Başkonsolosu'nu en kısa zamanda serbest bırakın, hiçbir veçhile sakın silaha davranmayın.
- Aksi takdirde er-geç ele geçecek olan suçluların tümünün aslı fail olarak yargılanacaklarını ihtar ederim.

Orgeneral Faik Türün 17 numaralı şu bildiriyi duyurdu:

Sayın bölge sakinlerine

- İstanbul, kocaeli, Sakarya ve Zonguldak illleri sıkıyönetim bölgelerinde yapılmakta olan arama ve kontrollarda güvenlik kuvvetlerine kolaylık olmak üzere, ergin çağda bulunan sayın bölge sakinlerimizin kendilerini tanıtacak bir belgeyi yanlarında bulundurmalarını
- Genel güvenlik ve suçluların meydana çıkarılması yönünden bu ve benzeri tedbirlerin anlayışla karşılanmalarını rica ederim.

20 Mayıs'ta verilen süre dolmuş, ancak devlet herhangi bir adım atmamıştı. Hükümet, aynı 4 Amerikan askerinin rehin alınıp sonradan bırakıldığı gibi bir olay olmasını bekledi. Fakat durum planladıkları gibi gerçekleşmedi. Bunun üzerine 22 Mayıs 1971 tarihinde sıkıyönetim ilan edilerek Efraim Elrom'u arama çalışmaları başlatıldı. Balyoz Harekatı olarak isimlendirilen bu olay Başbakan Nihat Erim'in balyoz gibi kafalarına hemen inecektir sözünden gelmektedir. Devletin bu kalkışması üzerine şahıslar Elrom'u şakak bölgesinden silahla vurarak infaz etti. Öte yandan Türk sinema oyuncusu Yılmaz Güney olayın faillerini bir süre boyunca saklamıştır. Daha sonra Maltepe'de ağır yaralı bir biçimde yakalanan Mahir Çayan savcılığa verdiği ifadesinde Elrom'u kendisinin öldürdüğünü ifade etti. Fakat mahkemede ifadesini değiştirerek İlyas Aydın'ın adını verdi. İlyas'ın akıbeti tam olarak bilinmemekle birlikte Teslim Töre güçlerince yakalanıp yargılandığı ve infaz edildiği düşünülmektedir.